Kijów: rosyjski myśliwiec zestrzelił ukraińskiego Su-25. Moskwa: to nie my

Aktualizacja:
Kijów: rosyjski myśliwiec zestrzelił ukraińskiego Su-25
Kijów: rosyjski myśliwiec zestrzelił ukraińskiego Su-25
tvn24
tvn24Ukraińcy twierdzą, że Rosjanie strącili ich samolot

Rosyjski samolot wojskowy zestrzelił w środę pociskami rakietowymi nad terytorium Ukrainy należącą do tamtejszych sił powietrznych maszynę Su-25 - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko. - To nie my - odpowiada stronie ukraińskiej Witalij Czurkin, ambasador Rosji przy ONZ. Z kolei minister obrony Rosji Siergiej Szojgu nazwał oskarżenia Kijowa "absurdalnymi".

- 16 lipca ok. godz. 19.00 strona rosyjska przeprowadziła prowokację. Myśliwiec Federacji Rosyjskiej otworzył ogień w kierunku ukraińskiego Su-25 wykonującego zadania nad terytorium Ukrainy i go zestrzelił. Pilot się katapultował i został ewakuowany w bezpieczne miejsce - powiedział rzecznik RBNiO cytowany przez agencję UNIAN.

Do oświadczenia strony ukraińskiej odniósł się Witalij Czurkin, ambasador Federacji Rosyjskiej przy ONZ.

- Myśmy tego nie robili - oznajmił Czurkin w wywiadzie dla rosyjskiego państwowego kanału RT, nadającego w języku angielskim.

Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji, nazwał z kolei oskarżenia Kijowa "absurdalnymi".

Separatyści: ostrzelaliśmy dwa ukraińskie samoloty

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, iż prorosyjscy separatyści informowali w środę, że ostrzelali z broni ziemia-powietrze dwa samoloty Su-25. Według nich jedna z maszyn odleciała, dymiąc w stronę miasta Myrhorod. Na temat drugiej nie mieli informacji.

Ministerstwo obrony Ukrainy potwierdziło, że samolot Su-25 został trafiony rakietą. Pilotowi udało się wyprowadzić maszynę ze strefy zagrożenia i awaryjnie wylądować. Samolot z lekkimi uszkodzeniami nadaje się do naprawy - dodał resort obrony.

Czwartkowy atak to drugi przypadek zestrzelenia ukraińskiej maszyny w tym tygodniu. W poniedziałek samolot transportowy An-26 został zestrzelony przez separatystów najprawdopodobniej działających z terytorium Rosji.

Łysenko poinformował w czwartek, że odnaleziono ciała dwóch pilotów An-26, których do tej pory uznawano za zaginionych. Dwóch jest w niewoli, a czterech wróciło do ukraińskich baz.

Autor: adso,asz//rzw,mtom / Źródło: PAP, UNIAN, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości