Fokker rozbił się po starcie, zginęło 12 osób. Władze podały prawdopodobną przyczynę


Przyczyną katastrofy samolotu linii lotniczej Bek Air mogło być oblodzenie - oświadczył w piątek wicepremier Kazachstanu Roman Skliar. Maszyna rozbiła się 27 grudnia tuż po starcie z lotniska w Ałmatach. Zginęło 12 osób.

Czytaj więcej o katastrofie samolotu w Ałmatach

- Biorąc pod uwagę badania dotyczące warunków meteorologicznych i analizę danych parametrycznych rejestratora lotów, główną wersją katastrofy jest wersja oblodzenia maszyny - powiedział wicepremier Kazachstanu Roman Skliar w czasie piątkowej konferencji w Nur-Sułtanie.

Pominięte skrzydła

Wiceszef rządu stwierdził, że przed lotem do Nur-Sułtanu samolot stał na płycie postojowej lotniska w Ałmatach przez około dwa dni. - Komisja rządowa (badająca przyczyny katastrofy - red.) stwierdziła, że ​​prace związane z odladzaniem samolotu zostały wykonane częściowo - dodał. Jak wyjaśnił, podczas tej procedury zostały pominięte skrzydła.

27 grudnia, w dniu, kiedy doszło do katastrofy samolotu Fokker linii lotniczej Bek Air, nie został odlodzony także inny samolot tego przewoźnika, lecącego z Ałmatów do miasta Atyrau.

Skliar powiedział, że komisja rządowa bada również ten przypadek.

Rejs do Nur-Sułtanu

Samolot linii lotniczej Bek Air rozbił się 27 grudnia, tuż po starcie z lotniska w Ałmatach. Maszyna przebiła betonowe ogrodzenie i uderzyła z impetem w murowany, dwupiętrowy budynek. Na pokładzie samolotu znajdowało się 93 pasażerów i pięciu członków załogi. Zginęło 12 osób.

Fokker 100 wykonywał rejs do Nur-Sułtanu, stolicy Kazachstanu.

Kazachskie władze w dniu katastrofy informowały, że biorą pod uwagę dwie wersje jej przyczyn: błąd pilotów lub usterki techniczne. Później szef kazachskiego MSW Jerłan Turgumbajew powiedział, że brana pod uwagę jest także trzecia wersja: praca służb nawigacyjnych.

Szef lotów linii Bek Air Erik Saparow, która przeprowadziła własne dochodzenie w sprawie katastrofy, mówił, że jej przyczyną mogło być zbyt wczesne wydanie zgody na start fokkera z lotniska w Ałmatach. Przypomniał, że wcześniejszy start innej maszyny - airbusa 321 - doprowadził "do silnego zawirowania powietrza".

Autor: tas//rzw / Źródło: TASS, zakon.kz, tengrinews.kz