Katastrofa łodzi z migrantami u wybrzeży Grecji. Kilkadziesiąt osób utonęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 78 migrantów utonęło u wybrzeży Grecji w wyniku katastrofy łodzi, którą płynęli - poinformowała w środę straż przybrzeżna. Do południa uratowano 104 osoby. Nadal nie jest jasne, ile osób było na pokładzie. To najtragiczniejsze takie zdarzenie w Grecji w tym roku.

Łódź, która płynęła do Włoch, została zauważona na wodach międzynarodowych we wtorek późnym wieczorem przez samolot należący do unijnej agencji granicznej Frontex i dwa pobliskie statki. Było to 80 kilometrów na południowy zachód od miasta Pylos w południowej Grecji.

Straż przybrzeżna Grecji przekazała, że osoby na pokładzie odmówiły pomocy oferowanej przez władze tego kraju we wtorek późnym wieczorem. Kilka godzin później łódź wywróciła się i zatonęła. Uruchomiono akcję poszukiwawczo-ratowniczą.

Czytaj również: Katastrofy trzech łodzi na Morzu Śródziemnym, nie żyje pięciu migrantów

Państwowy grecki nadawca ERT poinformował, że jednostka płynęła z miasta Tobruk w Libii, położonego na południe od greckiej wyspy Krety, a większość na pokładzie stanowili młodzi mężczyźni. Ich narodowość, a także miejsce, z którego wypłynęła łódź, nie zostały potwierdzone przez greckie władze. Osoby, które przeżyły, zostały przewiezione do miasta Kalamata.

Europejska organizacja charytatywna wspierająca ratownictwo morskie przekazała, że według jej szacunków na pokładzie jednostki o długości 20-30 metrów znajdowało się około 750 osób.

Greckie władze stwierdziły jednak, że jest za wcześnie, by spekulować na temat liczby.

Tragedia, jakiej w tym roku jeszcze nie było

- Obawiamy się, że liczba zabitych wzrośnie - powiedział agencji Reutera anonimowy urzędnik greckiego ministerstwa żeglugi.

Katastrofa jest najtragiczniejszą u wybrzeży Grecji w tym roku i jedną z najgorszych w tym czasie w Europie. W lutym 96 osób zginęło, gdy ich drewniana łódź rozbiła się o skały na włoskim wybrzeżu Kalabrii podczas sztormu.

Ponad 70 tysięcy migrantów w rejonie Morza Śródziemnego

Grecja jest dla uchodźców i migrantów z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki jedną z głównych tras dotarcia do Unii Europejskiej. Większość z nich płynie na greckie wyspy w pobliżu Turcji, ale coraz więcej łodzi odbywa dłuższą i bardziej niebezpieczną podróż z Turcji do Włoch przez Grecję.

Jak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym roku do śródziemnomorskich krajów Europy - Włoch, Hiszpanii, Grecji, Malty i Cypru - przybyło 72 tys. uchodźców i migrantów, z których większość wylądowała ostatecznie we Włoszech.

Autorka/Autor:ks//rzw

Źródło: Reuters