Karczewski na Białorusi. "Polska docenia, że trwacie przy naszej wspólnej mowie"

Karczewski: nie ustaniemy w staraniach o dobro Polaków
Karczewski: nie ustaniemy w staraniach o dobro Polaków
tvn24
Karczewski na Białorusi: nie ustaniemy w staraniach o dobro Polakówtvn24

Jesteśmy w Polsce dumni ze Związku Polaków na Białorusi. Polska nie ustanie w staraniach o to, byście jako Polacy mogli czuć się dobrze na Białorusi - powiedział w sobotę Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu w Grodnie wziął udział w obchodach 30-lecia Związku Polaków na Białorusi - nieuznawanego przez władze tego kraju.

Stanisław Karczewski ocenił, że Związek Polaków na Białorusi ma "kolosalne zasługi" na rzecz utrzymania polskości na Białorusi. Dziękował jego członkom za "pracę, poświęcenie, pasję, patriotyzm". - Polska docenia, że trwacie przy naszej wspólnej mowie, obyczajach, tradycji i że trwacie przy Kościele - mówił.

- Jesteśmy w Polsce dumni ze Związku Polaków na Białorusi. Zawsze podkreślam, jak bardzo doceniam wasz wysiłek, by trwać przy polskości. Jesteśmy wdzięczni Polakom na Białorusi za to, co do polskiej tradycji wnoszą - mówił marszałek Senatu.

Zaznaczył, że podtrzymywanie tradycji tych ziem leży nie tylko w interesie Polski, ale "leży także, a może przede wszystkim, w interesie niepodległej Białorusi".

Wskazywał, że Polacy na Białorusi są bogactwem, tak jak Białorusini w Polsce.

- Związek wasz przechodził w ostatnich latach trudny okres. Jesteśmy tu również po to, by rozmawiać z władzami Białorusi o normalizacji sytuacji związku, byście mogli korzystać z waszych szkół, Domów Polskich, kultury, by polskość mogła rozkwitać na Białorusi - powiedział Karczewski.

- Ze swej strony mogę zapewnić, że Polska nigdy nie ustanie w staraniach o to, byście jako Polacy mogli czuć się dobrze na Białorusi - dodał marszałek Senatu.

List od premiera

Podczas sobotniej uroczystości odczytano list, który do członków Związku Polaków na Białorusi skierował premier. W liście odczytanym przez szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, Mateusz Morawiecki podziękował działaczom ZPB "za 30 lat odradzania polskości, nauczania języka i kultury, troski o weteranów i miejsca pamięci, pracy z dziećmi i młodzieżą".

"Niezwykle cenię sobie to, że pomimo trudności Związek nie tylko przetrwał, a aktywnie działa. Daliście państwo w ostatnich latach świadectwo niezłomności i gorącego patriotyzmu" – napisał Morawiecki.

Nieuznana organizacja

30 lat temu w Grodnie powstało Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adama Mickiewicza, z którego zrodziła się najważniejsza polska organizacja na Białorusi – nieuznawany przez władze w Mińsku Związek Polaków na Białorusi (ZPB).

ZPB, na czele którego stoi Andżelika Borys, nie jest uznawany przez władze białoruskie. W 2005 r. władze unieważniły wybory w organizacji, a następnie rozpoczęły współpracę z prorządową strukturą o takiej samej nazwie, która przejęła majątek ZPB – m.in. jedyne dwie szkoły polskie na Białorusi i 16 Domów Polskich.

Podczas sobotniej wizyty polska delegacja ponadto spotkała się z władzami lokalnymi obwodu grodzieńskiego i Grodna. Marszałek Senatu wraz z członkami delegacji złożył też wieniec przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu wojskowym w Grodnie.

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP