"Ogromnie skomplikowane dochodzenie". Policja podała nowe informacje o serii ataków w Kanadzie

TVN24 | Świat

Autor:
ads
Źródło:
PAP

Ponad 19 osób zginęło w serii ataków w Nowej Szkocji w Kanadzie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Śledczy badają 16 miejsc zbrodni - przekazała kanadyjska policja. - Jesteśmy we wczesnych stadiach ogromnie skomplikowanego dochodzenia, nadal zbieramy informacje i szukamy odpowiedzi - powiedział nadinspektor Chris Leather.

- Mogę potwierdzić, że jest ponad 19 ofiar. Wszystkie z nich to osoby dorosłe, niektóre były znane podejrzanemu, inne nie - powiedział nadinspektor Chris Leather podczas konferencji prasowej.

Śledczy badają w tej chwili 16 miejsc zbrodni w środkowej i północnej części prowincji - dodał. Pięć z nich to spalone budowle, głównie domy, dlatego niewykluczone, że odnalezione zostaną kolejne ofiary śmiertelne.

Kanada. Seria atakówAndrew Vaughan/ Zuma Press/Forum

- Jesteśmy we wczesnych stadiach ogromnie skomplikowanego dochodzenia, nadal zbieramy informacje i szukamy odpowiedzi - podkreślił. Dodał, że w najbliższych dniach policja przedstawi porządek chronologiczny wydarzeń z uwzględnieniem poszczególnych lokalizacji.

Poinformowano również, że Chad Morrison, policjant, który odniósł rany postrzałowe w pościgu za sprawcą, wraca do zdrowia we własnym domu. W pościgu zginęła policjantka Heidi Stevenson, żona i matka dwójki dzieci, która miała za sobą 23 lata służby.

Policjantka Heidi StevensonEPA/RCMP HALIFAX

W sprawie jest tylko jeden podejrzany - powiedział Leather. Motywy zbrodni nadal nie są znane, a podejrzany nie był znany policji.

Potwierdzono również, że sprawcy udało się tak długo unikać złapania, ponieważ poruszał się pojazdem "prawie identycznym z wozem policyjnym", a później zdobył inny samochód.

12 godzin pościgu, napastnik zginął po wymianie ognia z policją

Tragiczne wydarzenia rozpoczęły się od strzelaniny w miejscowości Portapique, około 130 km na północ od stolicy prowincji, Halifax. Następnie podejrzany przemieszczał się na terenie prowincji, pozostawiając za sobą płonące budynki i kolejne ofiary. Jak podała policja, sprawca oprócz broni palnej mógł użyć również "innych środków".

Po ponad 12-godzinnym pościgu policyjnym podejrzany został unieszkodliwiony w niedzielę przed południem czasu miejscowego w Enfield, około 40 km na północ od Halifax. Mężczyzna, zidentyfikowany jako 51-letni Gabriel Wortman, zginął na miejscu, prawdopodobnie po wymianie ognia z policją.

Wśród zidentyfikowanych dotychczas ofiar jest między innymi nauczycielka szkoły podstawowej i pielęgniarka.

Liczba ofiar przekracza tę ze strzelaniny na politechnice w Montrealu w 1989 roku, która uważana była dotychczas za najbardziej krwawą w historii Kanady. 30 lat temu 25-letni Marc Lepine, uzbrojony w karabinek Mini-14, krzycząc, że walczy z feminizmem, zastrzelił 14 kobiet, w tym Polkę Barbarę Klucznik-Widajewicz, po czym popełnił samobójstwo.

Autor:ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Andrew Vaughan/ Zuma Press/Forum