Wysokiej rangi funkcjonariusz policji oskarżony o przekazanie tajnych danych

Wikimedia (CC BY SA 3.0)/ Jamie McCaffreyĆwiczenia Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej. Materiał archiwalny z maja 2012 roku

Cameron Ortis, jeden z szefów Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej został oskarżony o udostępnienie poufnych informacji - powiedziała rzeczniczka policji Brenda Lucki. Ortis miał dostęp do danych kanadyjskich i zagranicznych służb wywiadowczych.

Nie podano, komu - zdaniem śledczych - Cameron Ortis udostępnił informacje wywiadu. Jeden z szefów Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej został oskarżony w piątek na mocy ustawy z 2012 roku dotyczącej postępowania wobec szpiegów. O fakcie tym poinformowano w poniedziałek.

Miał dostęp do tajnych danych

- Jak tylko uzyskamy informacje, ocenimy wpływ działań podejmowanych przez oskarżonego – oświadczyła rzeczniczka policji Brenda Lucki. – Zdajemy sobie sprawę z potencjalnego ryzyka dla działań operacyjnych prowadzonych przez naszych partnerów w Kanadzie i za granicą i jednocześnie jesteśmy im wdzięczni za dalszą współpracę – dodała.

Eksperci do spraw bezpieczeństwa oceniają, że wyciek informacji może zaszkodzić relacjom Kanady z państwami wchodzącymi w skład Sojuszu Pięciorga Oczu (USA, Kanada, Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia).

Państwa sojuszu dzielą się danymi wywiadowczymi. Lucki wyjaśniła, że Ortis miał dostęp informacji pochodzących od sojuszników Kanady.

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 3.0)/ Jamie McCaffrey

Pozostałe wiadomości