Świat

Juszczenko: NATO i niepodległość to synonimy

Świat

TVN24Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko

Niepodległość Ukrainy bezpośrednio związana jest z jej ewentualnym członkostwem w NATO - oświadczył ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko, występując w Council of Foreign Relations (CFR) w Nowym Jorku.

Prezydent ponownie powtórzył, że ewentualne wejście Ukrainy do NATO nie jest wymierzone w jakiekolwiek państwo i zapewnił, że na terytorium jego kraju nigdy nie będą rozmieszczone obce wojska. - Nasza konstytucja gwarantuje, że na Ukrainie nie będzie ani jednej bazy wojskowej, w tym rosyjskiej - zaznaczył.

Członkostwo w NATO i niepodległość Ukrainy to synonimy - podkreślił Juszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Ukraina: Rosja toleruje złe relacje

Juszczenko mówił także w CFR o stosunkach Kijowa z Waszyngtonem i Moskwą. Określając relacje z USA mianem strategicznych i przyjacielskich narzekał, że w stosunkach z Rosją nie ma dziś powodów do dumy.

- Sąsiedzi powinni mieć o wiele lepsze kontakty i potrafić rozwiązywać nawet najtrudniejsze problemy - oświadczył, wyrażając przy tym nadzieję, iż nadejdzie czas, kiedy "strona rosyjska znajdzie siły i mądrość, by nie pozwalać na takie stosunki".

Problem granic

Wśród głównych problemów w relacjach Ukrainy z Rosją Juszczenko wymienił brak zgody strony rosyjskiej na demarkację granic oraz problem nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom Krymu.

Jedno z głównych miast Półwyspu Krymskiego, Sewastopol, jest bazą stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Zgodnie z umowami powinna ona opuścić Ukrainę do 2017 roku. Juszczenko wyraził nadzieję, że Rosjanie dotrzymają w tej kwestii słowa.

Ukraiński prezydent skomentował także w Nowym Jorku zmianę planów USA dotyczących rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

- To, co zostanie rozmieszczone na terytorium Polski i Czech, jest wyłączną kompetencją narodów tych państw. Byłoby bardzo dobrze, jeśli ich interesy byłyby tożsame z interesami administracji amerykańskiej - powiedział Juszczenko.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24