Nowy premier robi krok w tył po wielkich protestach


Nowo desygnowany premier Jordanii Omar ar-Razaz oznajmił w czwartek, że jego rząd wycofa projekt ustawy zwiększającej liczbę osób objętych podatkiem dochodowym; fala protestów przeciwko ustawie spowodowała dymisję jego poprzednika.

- Rząd wycofa ten projekt po swej inauguracji, co postanowił w rezultacie konsultacji z przewodniczącymi obu izb parlamentu i w zgodzie z ich stanowiskiem - powiedział dziennikarzom.

Wielkie protesty

Przewiduje się, że Razaz, były ekonomista Banku Światowego, absolwent Harvardu, który sprawował już urząd ministra edukacji, zostanie zatwierdzony na stanowisku premiera już w przyszłą niedzielę, po przedstawieniu składu swego gabinetu królowi Abdullahowi II. Zajmie miejsce premiera Haniego Mulkiego, który podał się do dymisji.

W ciągu ostatnich siedmiu dni Jordańczycy demonstrowali przeciwko projektowi ustawy przygotowanej z inspiracji Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Miała ona w założeniu zwiększyć wpływy z podatków, głównie w drodze podniesienia o 6 proc. liczby osób objętych obowiązkiem podatkowym. Jej celem miało być zredukowanie deficytu budżetowego Jordanii wynoszącego 37 mld dolarów poprzez obniżenie progu dochodów, od którego obowiązuje płacenie podatku.

Premier Mulki podał się do dymisji już w poniedziałek, ale protesty uliczne organizowane głównie przez grupę 33 jordańskich związków zawodowych nie ustawały.

Autor: adso / Źródło: PAP