Joe Biden do Władimira Putina: Nie rób tego. Nie rób tego. Nie rób tego

Źródło:
PAP, CBS News
Prezydent USA przestrzegł Władimira Putina przed użyciem broni masowego rażenia w Ukrainie
Prezydent USA przestrzegł Władimira Putina przed użyciem broni masowego rażenia w Ukrainie TVN24
wideo 2/21
Prezydent USA przestrzegł Władimira Putina przed użyciem broni masowego rażenia w Ukrainie TVN24

Prezydent USA Joe Biden przestrzegł rosyjskiego przywódcę Władimira Putina przed użyciem w Ukrainie broni masowego rażenia. Zapytany w wywiadzie telewizyjnym o konsekwencje przekroczenia przez Rosję tej granicy, odparł: - Staną się na świecie pariasem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

W programie "60 minutes" na antenie CBS News dziennikarz Scott Pelley rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem o ostatnich sukcesach armii ukraińskiej na polu bitwy oraz niebezpieczeństwach, jakie mogą się z tym wiązać. - Gdy Ukraina odnosi sukcesy na froncie, Władimir Putin staje się coraz bardziej zakłopotany i popychany w róg. Zastanawiam się, panie prezydencie, co by mu pan powiedział, gdyby rozważał użycie broni chemicznej lub taktycznej broni nuklearnej - zapytał Pelley.

- Nie rób tego. Nie rób tego. Nie rób tego - powtórzył trzykrotnie Biden. - To zmieniłoby oblicze wojny na Ukrainie na coś, co nie wydarzyło się od II wojny światowej - ostrzegł.

Biden o "konsekwencjach" dla Rosji

Zapytany o skutki przekroczenia tej granicy przez Putina, Biden nie określił konkretnych kroków, które strona amerykańska podjęłaby w odpowiedzi. - Myśli pan, że bym panu powiedział, gdybym wiedział dokładnie, co to będzie? Oczywiście, że panu nie powiem - odparł Biden. Zaznaczył jednak, że z pewnością będą "konsekwencje" dla Rosji.

- Staną się na świecie pariasem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. I w zależności od zakresu tego, co zrobią, określona zostanie reakcja - odparł prezydent USA.

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: PAP, CBS News