Biden spotka się z Zełenskim dzień później

Źródło:
PAP, Interfax-Ukraina

Spotkanie prezydentów Ukrainy i USA zostało przeniesione. Wołodymyr Zełenski i Joe Biden mieli się spotkać 30 sierpnia, później - 31. Ostatecznie ma do tego dojść 1 września - przekazał rzecznik Zełenskiego Serhij Nykyforow. Powodem ostatniej zmiany są problemy z ewakuacją z Kabulu obywateli amerykańskich i afgańskich współpracowników.

W poniedziałkowej rozmowie z agencją Interfax-Ukraina Serhij Nykyforow przekazał, że zmiana terminu spotkania Wołodymyra Zełenskiego i Joe Bidena jest związana z prośbą USA. 31 sierpnia upływa ultimatum talibów dotyczący terminu ewakuacji zagranicznych obywateli z lotniska w Kabulu. - Ukraińska strona odnosi się do prośby strony amerykańskiej z pełnym zrozumieniem - podkreślił Nykyforow. Jak dodał, Ukraina rozumie, że "kwestie bezpieczeństwa są zawsze na pierwszym miejscu".

Rzecznik przekazał, że Zełenski wylatuje do USA "już teraz". Po przylocie ma spędzić dwa dni w Waszyngtonie, a później uda się do Kalifornii.

Wołodymyr Zełenski president.gov.ua

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W niedzielę Biały Dom poinformował, że Biden przyjmie Zełenskiego 1 września, a "wizyta podkreśli niezachwiane poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy wobec wciąż trwającej rosyjskiej agresji".

Datę spotkania przywódców przeniesiono po raz drugi. Wcześniej podawano, że prezydenci będą rozmawiać 30 sierpnia w Waszyngtonie, następnie datę zmieniono na 31 sierpnia. Powodem, jak przypomniała agencja Interfax-Ukraina było rozszerzenie programu wizyty.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Interfax-Ukraina

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua