"Czas sfer wpływów minął. Drzwi do członkostwa Ukrainy w NATO pozostają otwarte"


Ukraina jest gotowa przyspieszyć swoje przygotowania do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim - oświadczył w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaproponował też "rozpatrzenie przyłączenia Ukrainy do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO". - Drzwi do członkostwa Ukrainy w NATO pozostają otwarte - zadeklarował ze swojej strony sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

- Gotowi jesteśmy do jeszcze bliższej współpracy z Sojuszem i przyspieszenia przygotowań do członkostwa z NATO. Nie usuwamy jednocześnie z agendy możliwości przyłączenia Ukrainy do Planu Działań na rzecz Członkostwa (ang. Membership Action Plan - MAP) - powiedział Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

- Jesteśmy gotowi już dziś, by praktycznie udowadniać, że Ukraina zasługuje na taki format relacji z Sojuszem - podkreślił Zełenski.

Prezydent przypomniał, że Ukraina faktycznie znajduje się na południowo-wschodniej flance NATO i jest integralną częścią euroatlantyckiej przestrzeni bezpieczeństwa - podała agencja Ukrinform.

Zaawansowany instrument współpracy

Plan Działań na Rzecz Członkostwa został wdrożony podczas szczytu sojuszu w Waszyngtonie w 1999 roku. Jest najbardziej zaawansowanym instrumentem współpracy partnerskiej z państwami, które ubiegają się o członkostwo.

Plan Działań obejmuje współpracę z NATO w kwestiach politycznych, obronnych i wojskowych poprzez przedstawianie Rocznych Programów Narodowych. Ich realizacja jest oceniana przez sojuszników w Indywidualnych Raportach na temat Postępów.

Ukraina miała zostać objęta MAP już podczas szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 roku, jednak wtedy decyzja w tej sprawie nie zapadła.

Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenbergpresident.gov.ua

"Popieramy wysiłki prezydenta Zełenskiego"

W czwartek w Kijowie odbyło się posiedzenie komisji Ukraina-NATO. Zełenski zaproponował Sojuszowi Północnoatlantyckiemu włączenie jego kraju do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO (Enhanced Opportunity Program).

- Proponujemy rozpatrzenie przyłączenia Ukrainy do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO. Jestem przekonany, że Ukraina gotowa jest do przejścia na ten nowy poziom - oświadczył Zełenski, otwierając spotkanie.

Czwartek jest drugim dniem wizyty członków Rady Północnoatlantyckiej oraz sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga na Ukrainie. W trakcie posiedzenia zachęcał on władze ukraińskie do kontynuowania reform.

- Prezydent Zełenski i rząd Ukrainy posiadają silny mandat społeczny do wcielania w życie szerokich reform. Ukraina osiąga obecnie standardy euroatlantyckie, by zadowolić oczekiwania swego społeczeństwa - oświadczył Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO pogratulował jednocześnie działań związanych z dążeniami do uregulowania konfliktu między ukraińskimi siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie. - Popieramy wysiłki prezydenta Zełenskiego na rzecz pokojowego uregulowania konfliktu i wysoko je oceniamy. NATO popiera Ukrainę politycznie i praktycznie, pomagając we wzmacnianiu instytucji obronnych oraz sił zbrojnych Ukrainy - powiedział.

"Otwarte drzwi" dla członkostwa Ukrainy

Przemawiając przed deputowanymi ukraińskiego parlamentu sekretarz generalny NATO zadeklarował, że drzwi do członkostwa Ukrainy w Sojuszu są otwarte. - Ukraina jako suwerenne państwo ma prawo do wyboru własnego systemu bezpieczeństwa. Drzwi do NATO pozostają otwarte - powiedział.

- Członkostwo w NATO to decyzja państw, które do niego należą, oraz tych, którzy chcą do niego dołączyć. I to wyłącznie ich decyzja. Nikt poza granicami tych krajów nie ma prawa weta. Czas sfer wpływów minął - podkreślił Stoltenberg.

Zwrócił uwagę, że "droga do NATO nie jest prosta, a państwa, które chcą przystąpić do Sojuszu, powinny przeprowadzać istotne reformy".

Sekretarz generalny powiedział, że doradcy NATO będą wspierali Ukraińców we wdrażaniu standardów, obowiązujących w Sojuszu, pomagali we wzmacnianiu praworządności, zapewnieniu praw mniejszości i walce z korupcją.

- Ten nowo wyłoniony parlament ma historyczną możliwość zmienienia Ukrainy na lepsze i już dokonaliście ogromnych postępów. Czekam na wcielenie w życie przyjętej w ubiegłym roku ustawy o bezpieczeństwie narodowym, która przewiduje parlamentarną kontrolę nad resortami bezpieczeństwa, instytucjami obronnymi oraz na reformę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy - oświadczył.

Stoltenberg ocenił, że Ukrainę i NATO łączą wspólne wartości. - Ukraina pokonała ważną drogę, lecz czeka ją jeszcze wiele pracy. NATO was popiera, gdyż podzielamy wspólne wartości: przywiązanie do wolności i demokracji, szacunek dla praw człowieka oraz praworządność - podkreślił.

Autor: tas//now / Źródło: PAP, nato.int, Ukrinform

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua