Japonia i Ukraina podpisały "wyjątkowy dokument"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Zapowiedź rozmów akcesyjnych z Ukrainą i rozmowy o bezpieczeństwie regionu
Zapowiedź rozmów akcesyjnych z Ukrainą i rozmowy o bezpieczeństwie regionuTVN24
wideo 2/35
Zapowiedź rozmów akcesyjnych z Ukrainą i rozmowy o bezpieczeństwie regionuTVN24

- Ukraina i Japonia podpisały w czwartek na marginesie szczytu G7 porozumienie w sprawie bezpieczeństwa - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. "W 2024 roku Japonia przekaże Ukrainie 4,5 miliarda dolarów i będzie nas wspierać przez cały 10-letni okres obowiązywania umowy" - oznajmił w mediach społecznościowych.

O podpisaniu umowy poinformował na platformie X ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. "Premier Japonii Fumio Kishida i ja właśnie podpisaliśmy umowę o bezpieczeństwie między Ukrainą a Japonią. Wyjątkowy dokument z jednym z najbardziej zaawansowanych gospodarczo i technologicznie krajów świata" - napisał.

"W 2024 roku Japonia przekaże Ukrainie 4,5 miliarda dolarów i będzie nas wspierać przez cały 10-letni okres obowiązywania umowy. Obejmuje to pomoc w zakresie bezpieczeństwa i obrony, pomoc humanitarną, współpracę techniczną i finansową, a także wspólne wysiłki w ramach Formuły Pokojowej. Dodatkowo porozumienie zakłada sankcje wobec agresora i wysiłki mające na celu pociągnięcie go do odpowiedzialności" - dodał.

Zdaniem Zełenskiego "dla Japonii tego typu porozumienie i taki poziom wsparcia to przełom". "Widzimy to i dziękujemy Japonii za niezachwianą solidarność z naszym krajem i narodem, a także za jej zaangażowanie w ochronę życia i prawa międzynarodowego" - napisał.

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sean Kilpatrick/PAP