Izraelska armia: w zburzonym wieżowcu był system zagłuszający Hamasu

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Według izraelskiego wojska w mieszczącym biura międzynarodowych mediów wieżowcu w Strefie Gazy radykalna organizacja Hamas umieściła system zagłuszający - informuje AFP. Budynek został zniszczony przez Izrael podczas niedawnego konfliktu. Prowadzone prace mogłyby doprowadzić do "zagrożenia dla izraelskich cywilów", co usprawiedliwiało atak na budynek - twierdzi strona izraelska.

Jak przekazała w oświadczeniu izraelska ambasada w USA, armia potwierdziła, że Hamas wykorzystywał budynek do "rozwijania nowych urządzeń, które mogłyby zagrozić systemowi przeciwrakietowemu Żelazna Kopuła".

Wieżowiec miał być wykorzystywany przez komórki wywiadu Hamasu zajmujące się techniką oraz badaniami i rozwojem. Prowadzone prace mogłyby więc doprowadzić do "zagrożenia dla izraelskich cywilów", co usprawiedliwiało atak na budynek - podała strona izraelska.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Izrael zbombardował wieżowiec Al-Jalaa

Ambasador Gilad Erdan miał przekazać te informacje kierownictwu agencji Associated Press podczas spotkania w poniedziałek. W zburzonym podczas izraelskiego nalotu 15 maja budynku Al-Jalaa mieściło się przedstawicielstwo między innymi tej agencji. W komunikacie uzupełniono, że zdaniem ambasadora AP nie zdawała sobie sprawy z obecności w budynku tej "tajnej jednostki".

Przekazano również, że dyplomata wyraził chęć "uzdrowienia relacji między Izraelem i AP" oraz zaoferował pomoc w odbudowie biura agencji w Gazie.

Zbombardowanie wieżowca, w którym mieściły się też między innymi biura katarskiej telewizji Al-Dżazira, spotkało się ze stanowczym potępieniem ze strony AP i Al-Dżaziry - przypomina AFP. Budynek zniszczono po ostrzeżeniu dającym czas na ewakuację znajdującym się w środku ludziom.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości