Świat

Izrael chce rozejmu

Świat


Lada chwila może dojść do zwrotu sytuacji na Bliskim Wschodzie. Jak podała agencja AP, Izrael zagłosuje nad propozycją rozejmu w wersji zaproponowanej przez Egipt.

Mam nadzieję, że weszliśmy w końcową fazę konfliktu i że wkrótce osiągniemy cel, jakim jest trwały spokój. Mark Regew, rzecznik izraelskiego rządu

Głosowanie strony izraelskiej w sprawie zawieszenia broni zostało zaplanowano po tym, jak sekretarz stanu USA Condoleeza Rice oraz minister spraw zagranicznych Izraela Cipi Liwni podpisały porozumienie, mające zapobiec przemytowi broni do Strefy Gazy.

"Końcowa faza konfliktu"

- Mam nadzieję, że weszliśmy w końcową fazę konfliktu i że wkrótce osiągniemy cel, jakim jest trwały spokój – komentuje rzecznik izraelskiego rządu, Mark Regew.

Radio Izrael prognozuje, że przerwanie ostrzału w Stefie Gazy przez stronę izraelską oznaczać będzie zwołanie niedzielnego szczytu w Kairze w sprawie zawieszenia wojny z udziałem sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.

Co oznacza plan rozejmu zaplanowany przez Egipt? Zawieszenie broni byłoby natychmiastowe, czego nie można by było powiedzieć o wycofaniu wojsk izraelskich. Innym postulat rozejmu zakłada, że przejścia graniczne pozostałyby na jakiś czas zamknięte, by uniemożliwić przemyt broni dla Hamasu.

Źródło: Reuters, PAP, bbc.co.uk