Świat

Exit poll: rządząca koalicja wygrała w Irlandii, ale większości mieć nie będzie

Świat


Kolejne opublikowane w sobotę badanie exit poll potwierdza, że w piątkowych wyborach do irlandzkiego parlamentu partia Fine Gael premiera Endy Kenny’ego zdobyła wprawdzie najwięcej głosów, ale nie uzyskała większości nawet w połączeniu ze swym dotychczasowym koalicjantem.

Z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Behaviour and Attitudes na zlecenie publicznego nadawcy RTE wynika, że Fine Gael zdobyła 24,8 proc. głosów.

Jak zauważa agencja Reutera, to znacznie mniej niż prognozowany na początku trzytygodniowej kampanii wyborczej wynik na poziomie 30 proc. oraz 36 proc. zdobytych przez to ugrupowanie w poprzednich wyborach.

Wielka koalicja to jedyne wyjście?

Na Partię Pracy, dotychczasowego partnera koalicyjnego Fine Gael, zagłosowało 7,1 proc. wyborców, na główne ugrupowanie opozycyjne, centrową Fianna Fail - 21,1 proc., a na lewicową Sinn Fein - 16 proc. Obserwatorzy wskazują, że wielu wyborców oddało głos na kandydatów niezależnych i mniejsze partie, np. Zielonych.

Poprzedni exit poll, przeprowadzony przez ośrodek Ipsos MRBI na zlecenie "Irish Timesa", dawał Fine Gael 26,1 proc. głosów, Fianna Fail - 22,9 proc., a Partii Pracy - 7,8 proc.

Rozdział mandatów w parlamencie trudno przewidzieć ze względu na skomplikowany system wyborczy; w porównaniu z liczbą uzyskanych głosów może dojść do znacznych przesunięć - zauważa agencja dpa.

Przypomina jednak, że według szacunków ministra finansów Michaela Noonana koalicja potrzebuje do rządzenia ok. 41 proc., czego - jak wskazują powyborcze sondaże - dotychczasowym partnerom nie udało się osiągnąć.

Już przed wyborami analitycy zapowiadali, że partia Kenny'ego może być zmuszona do stworzenia bezprecedensowego sojuszu z Fianna Fail. Oba ugrupowania, które zmieniały się u władzy od proklamowania republiki, wykluczyły jednak współpracę, a ich ewentualny alians - ocenił Reuters - byłby niestabilny i niekomfortowy dla obu stron.

Irlandczycy wybierali w piątek 158 deputowanych do izby niższej parlamentu Dail Eireann. Oficjalne liczenie głosów rozpoczęło się w sobotę o godz. 9. czasu miejscowego (10. w Polsce), wyniki z pierwszych okręgów (na 40) prawdopodobnie zostaną ogłoszone po południu. Ostateczne oficjalne wyniki spodziewane są najwcześniej w niedzielę.

Autor: adso//plw / Źródło: PAP