Iracka baza w gruzach. Wielkie sprzątanie po irańskim ataku rakietowym

Źródło:
PAP,EPA

Armia USA udostępniła nieznane dotąd zdjęcia irackiego portu lotniczego Al Asad, zniszczonego w wyniku irańskiego ataku rakietowego. Na fotografiach widać amerykańskich wojskowych i pracowników cywilnych oczyszczających bazę z gruzów.

Baza lotnicza Al Asad, znajdująca się w mieście Hit w Iraku, była jednym z dwóch celów ostrzału rakietowego ze strony Iranu, do którego doszło w nocy z 7 na 8 stycznia. Drugim było lotnisko wojskowe w stolicy irackiego Kurdystanu, Irbilu, gdzie również stacjonują żołnierze USA.

ATAK NA IRAŃSKIE BAZY. RAPORT SPECJALNY >>>

W piątek armia USA udostępniła zdjęcia, ukazujące zniszczenia bazy Al Asad. Fotografie wykonano 12 i 13 stycznia, a więc kilka dni po ataku, gdy na miejsce zdarzenia wpuszczono media. Na fotografiach widać amerykańskich wojskowych i pracowników cywilnych oczyszczających bazę z gruzów.

Zemsta za zabójstwo generała

Za atak na dwie irackie bazy wziął odpowiedzialność irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Jak podała półoficjalna irańska agencja Fars, Iran użył swoich najnowszych rakiet balistycznych Fateh-313 (Zdobywca-313), w kierunku bazy Al Asad wystrzeliwując ich 10. 

Irańskie uderzenie było odpowiedzą na zabójstwo dowódcy elitarnego irańskiego oddziału Al Kuds generała Kasema Sulejmaniego, który zginął w nocy z 2 na 3 stycznia w ataku rakietowym przeprowadzonym przez amerykańskiego drona. 

GENERAŁ KASEM SULEJMANI NIE ŻYJE. RAPORT SPECJALNY >>>

Źródło: PAP,EPA

Autorka/Autor:momo//rzw