Irańska flota wojenna będzie eskortować "statki z pomocą" do Jemenu

Jemen to pole bitwy Iranu i Arabii Saudyjskiej o wpływy w regioniewikipedia.org cc BY 3.0 | Aspahbod

Irański niszczyciel i druga, bliżej nieokreślona jednostka floty wojennej Teheranu będą towarzyszyły statkowi transportowemu, który ma przewozić "pomoc humanitarną" do portu w Adenie. Port ten kontrolują wspierani przez Iran Huti prowadzący wojnę przeciwko jemeńskim władzom.

O misji, jaką powierzono flocie wojennej, poinformował admirał Husein Azad cytowany przez oficjalną irańską agencję informacyjną IRNA.

Irańskie statki u granic Jemenu

- 34. Flota obecnie przebywająca w Zatoce Adeńskiej jest odpowiedzialna za ochronę irańskich statków z pomocą humanitarną pływających do Jemenu - powiedział admirał, odnosząc się do dwóch jednostek pływających obecnie po międzynarodowych wodach, kilkanaście kilometrów od portu w Adenie.

Port morski - największy na południowym wybrzeżu Półwyspu Arabskiego - jest najważniejszym miastem w tej części Jemenu, zajętym prawie w całości przez szyitów z ruchu Huti.

Huti od jesieni ub. roku zajęli większość terytorium kraju. Nie powstrzymała ich nawet trwająca od 26 marca ofensywa lotnicza Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników.

We wtorek o północy ma dojść do zapowiadanego zawieszenia broni między rebeliantami Huti i siłami wiernym prezydentowi Abd ar-Rabie Mansurowi al-Hadiemu wspieranemu przez Rijad i kilka innych krajów regionu.

Autor: adso//gak / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org cc BY 3.0 | Aspahbod

Tagi:
Raporty: