Iran "rozbił siatkę szpiegów pracujących dla CIA". Niektórych skazano na śmierć

Świat

Aktualizacja:

Iran rozbił siatkę szpiegów pracujących dla amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej - twierdzi Teheran. Irańskie władze cytowane przez półoficjalną agencję Fars przekazały, że niektórzy z 17 aresztowanych osób zostali skazani na karę śmierci. Doniesieniom zaprzeczył amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo.

"Zidentyfikowani szpiedzy byli zatrudnieni we wrażliwych i ważnych ośrodkach prywatnych w sektorze gospodarczym, nuklearnym, infrastrukturalnym, wojskowym i cybernetycznym (...), gdzie gromadzili tajne informacje" - podało ministerstwo ds. wywiadu cytowane przez irańską telewizję. "Niektórzy zostali skazani na śmierć, inni na długie kary więzienia" - dodano.

Zgodnie z oświadczeniem aresztowań dokonano "w ciągu irańskiego roku kalendarzowego, który zakończył się w marcu 2019 roku". Według agencji AFP zatrzymania mają związek ze sprawą dużej amerykańskiej sieci szpiegostwa cybernetycznego, o której wykryciu i rozbiciu informowały władze Iranu już w czerwcu.

Teheran mówił wówczas o aresztowaniu w różnych krajach kilku amerykańskich szpiegów. Z kolei agencja Reutera pisze, że nie jest jasne, czy chodzi o tę samą siatkę szpiegowską.

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo zaprzeczył w poniedziałek oświadczeniu Iranu i wywiadzie dla telewizji Fox News stwierdził, że "irański reżim ma długą historię kłamstw".

"Doniesienia, że Iran schwytał agentów CIA to całkowity fałsz. Zero prawdy. Tylko więcej kłamstw i propagandy (jak ich zestrzelony dron) ogłoszone przez religijny reżim, który sprawdza się źle i nie ma pojęcia co robić" - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

Iran publikuje wizerunki "agentów CIA"

Irańskie media opublikowały w poniedziałek zdjęcia rzekomych "agentów CIA", którzy mieli kontaktować się z grupą szpiegów aresztowanych później w Iranie. Państwowa telewizja wyemitowała natomiast film dokumentalny, na którym agent CIA rekrutuje Irańczyka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Zobacz raport tvn24.pl: Brytyjsko - irański konflikt o tankowce

Sprawa aresztowań szpiegów ujrzała światło dzienne w czasie narastających napięć między Iranem a Zachodem. W maju weszły w życie kolejne rozszerzone amerykańskie sankcje na Teheran, na początku lipca z kolei u wybrzeży Gibraltaru Wielka Brytania zatrzymała irański tankowiec w związku z podejrzeniami o łamanie sankcji nałożonych na Syrię. W piątek w odwecie Iran przejął tankowiec brytyjski w cieśninie Ormuz.

Autor: akw\mtom / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: