Dwie kobiety zatrzymane za tańczenie na ulicy w stolicy Iranu

Źródło:
PAP
Teheran na ujęciach z lutego 2023 roku
Teheran na ujęciach z lutego 2023 rokuReuters
wideo 2/3
Teheran na ujęciach z lutego 2023 rokuReuters

Dwie młode kobiety zostały zatrzymane w stolicy Iranu za taniec na jednym z placów stolicy kraju - poinformowały w sobotę lokalne media. Według prokuratora Teheranu "złamały normy społeczne".

Jak podały w sobotę irańskie media, dwie młode kobiety zostały zatrzymane w Teheranie z powodu "łamania norm społecznych", czyli tańczenia na ulicy. Wideo, na którym widać dwie kobiety tańczące, by uczcić perski Nowy Rok (Nowruz), stało się bardzo popularne w mediach społecznościowych.

Agencja prasowa Tasnim podała, że prokurator Teheranu wydał nakaz zatrzymania kobiet, które "złamały normy społeczne tańcząc na placu Tadżrisz". Dwie młode kobiety były przebrane za Hadżiego Firuza - postać z folkloru perskiego związaną ze świętem Nowego Roku.

Czytaj również: "Jestem silna tylko dla moich dzieci. Gdyby nie one, poddałabym się"

Nagrania wideo pokazujące kobiety tańczące w miejscach publicznych, szczególnie w metrze, stały się bardzo popularne w Iranie na fali ruchu sprzeciwu po śmierci 22-letniej Mashy Amini.

Młoda Kurdyjka została aresztowana przez policję w Teheranie 13 września 2022 roku za rzekome ignorowanie surowych przepisów dotyczących zasłaniania włosów, a trzy dni później zmarła w teherańskim szpitalu w wyniku fizycznego znęcania się nad nią w areszcie. Jej śmierć wywołała masowe protesty w całym kraju.

Autorka/Autor:ks / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images