Iran świętuje pogonienie monarchów


Wielkie święto w Iranie i wielkie słowa przywódców tego kraju. - Wciąż jesteśmy na początku drogi i nadejdą jeszcze większe zmiany - mówił prezydent Mahmud Ahmadineżad, który uczestniczy w dziesięciodniowych obchodach rewolucji islamskiej, zainicjowanej przez szyickie duchowieństwo. Obaliła ona popieranego przez USA szacha Mohammada Rezę Pahlawiego, wynosząc do władzy ajatollaha Chomeiniego.

Obecny najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei, prezydent Mahmud Ahmadineżad, ministrowie oraz dowódcy wojskowi uczestniczyli w uroczystości w mauzoleum imama Chomeiniego, twórcy Republiki Islamskiej.

"Nadejdą jeszcze większe zmiany"

- Po 30 latach rewolucja ta wciąż jest żywa i żywotna - powiedział prezydent Ahmadineżad. - Wciąż jesteśmy na początku drogi i nadejdą jeszcze większe zmiany. Rewolucja będzie kontynuowana z łaski Boga, aż zapanuje sprawiedliwość – mówił prezydent.

- Islamska rewolucja jest rezultatem ofiary męczenników - przypominał napis z parafrazą jednego z haseł imama Chomeiniego. - Bronimy zasad i dziedzictwa imama Chomeiniego - głosił inny napis, będący cytatem z obecnego imama Chameneiego. Napisy tej treści na wstęgach ozdobiły, wraz z portretem imama, jego mauzoleum z okazji rocznicy.

Potępiają USA i Izrael

Uroczystości z udziałem wnuka imama, Hasana Chomeiniego, okraszały również hasła przeciwko USA i potępiające niedawną ofensywę izraelską w Strefie Gazy. Uroczystości rocznicowe zakończą się 10 lutego, w dzień obalenia władzy szachinszacha Iranu.

Upadek monarchii

11 lutego 1979 roku Radio Teheran, które nazwało się "głosem rewolucji", ogłosiło upadek monarchii. Do władzy doszedł Chomeini. Iran stał się państwem opartym na zasadach islamu i prawie szarijatu.

Chomeini 1 lutego 1979 roku powrócił z ponad 10-letniego wygnania. Jego powrót dał początek fali demonstracji, które w niecałe dwa tygodnie doprowadziły do upadku Mohammada Rezy Pahlaviego i krwawego zwycięstwa rewolucji.

"Wyzwolenie kraju przez armię rewolucyjną"

11 lutego Radio Teheran ogłosiło "wyzwolenie kraju przez armię rewolucyjną". Odtąd w Iranie najwyższy autorytet i władzę w państwie ma przywódca religijno-polityczny. Chomeini sprawował ją przez 10 lat, do swojej śmierci.

Islamską Republikę Iranu proklamowano 1 kwietnia 1979 roku. Nad zgodnością ustaw z prawem szarijatu czuwa w Iranie 12-osobowa Rada Strażników Rewolucji Islamskiej.

Wyznawcy islamu stanowią 99 procent ponad 66-milionowej ludności Iranu, z czego 90 procent to szyici, a 9 procent - sunnici. Szachinszach Mohammad Reza Pahlavi, który w sposób autorytarny zainicjował reformy gospodarczo-społeczne, zmarł na emigracji w 1980 roku.

Źródło: PAP