Teheran wystawia na widok publiczny rakiety balistyczne

Źródło:
PAP

Trzy rakiety balistyczne o zasięgu tysiąca kilometrów zostały ustawione w miejscu publicznym w centrum Teheranu. Irańska telewizja przekazała, że ten sam typ pocisków był wykorzystywany do ataków na amerykańskie bazy w Iraku. Tymczasem w Wiedniu wciąż toczą się rozmowy z Iranem w sprawie międzynarodowej umowy nuklearnej z 2015 roku.

Zaprezentowane rakiety są już znane, a irańska telewizja państwowa przypomniała, że ten sam typ pocisków był wykorzystywany do ataków na amerykańskie bazy w Iraku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rakiety ustawiono w stolicy tuż po drugiej rocznicy zabicia przez siły USA wpływowego irańskiego generała Kasema Sulejmaniego - przypomina Arab News.

Teheran zapowiada zemstę

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zapowiedział w poniedziałek zemstę za zabicie Sulejmaniego, jeśli były prezydent Donald Trump i były sekretarz stanu Mike Pompeo nie staną przed sądem, w związku z decyzją o jego wyeliminowaniu.

Generał Kasem Sulejmani, szef operacji zagranicznych irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i dowódca elitarnej jednostki Al-Kuds, został zabity 3 stycznia 2020 roku na międzynarodowym lotnisku w stolicy Iraku - Bagdadzie, w wyniku amerykańskiego ataku rakietowego.

Wystrzelenie rakiety nośnej

Pod koniec grudnia 2021 roku Iran wystrzelił rakietę nośną z urządzeniami badawczymi, jednak nie dotarła ona na orbitę, ponieważ nie osiągnęła niezbędnej prędkości.

Teheran podejmuje prowokacyjne kroki w chwili, gdy Zachód prowadzi z nim rozmowy o przywróceniu mocy międzynarodowej umowie nuklearnej z 2015 roku.

Stany Zjednoczone oceniają, że irańska technologia umieszczenia satelitów na orbicie może być "przykrywką" dla programu rozwoju pocisków balistycznych, zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: