CNN: Iran zabiega o pomoc Rosji dla swego programu nuklearnego

Źródło:
CNN, PAP
Rozmowy o powrocie do porozumienia nuklearnego w Wiedniu (kwiecień 2021 r.)
Rozmowy o powrocie do porozumienia nuklearnego w Wiedniu (kwiecień 2021 r.)
Reuters Archive
Rozmowy o powrocie do porozumienia nuklearnego w Wiedniu (kwiecień 2021 r.)Reuters Archive

Iran poszukuje pomocy Rosji w celu wzmocnienia swojego programu nuklearnego - podał CNN, powołując się na przedstawicieli amerykańskiego wywiadu. Ich zdaniem Teheran ma szukać planu awaryjnego, gdyby nie doszło do wznowienia międzynarodowego porozumienia z 2015 roku.

Amerykański wywiad twierdzi, że Iran poprosił Rosję o pomoc w zdobyciu dodatkowych materiałów jądrowych oraz w produkcji paliwa jądrowego - przekazały CNN źródła poinformowane w tej sprawie. Paliwo mogłoby pomóc Iranowi zasilić jego reaktory jądrowe i potencjalnie mogłoby jeszcze bardziej skrócić czas potrzebny Teheranowi do stworzenia broni jądrowej.

Eksperci podkreślili jednak w rozmowie z CNN, że ryzyko rozprzestrzeniania broni jądrowej jest różne w zależności od tego, do jakiego reaktora paliwo zostanie wykorzystane. Nie jest też jasne, czy Rosja zgodziła się na pomoc - Kreml od dawna jest jawnie przeciwny uzyskaniu przez Iran broni atomowej. Rosja była jednym z sygnatariuszy porozumienia nuklearnego z Iranem i w takim charakterze uczestniczyła w wiedeńskich rozmowach na temat przywrócenia mocy prawnej tej umowy.

Iran zacieśnia współpracę z Rosją

CNN podkreślił, że irańska propozycja pojawiła się wśród rozszerzającego się partnerstwa z Rosją, które w ostatnich miesiącach obejmowało wysyłanie przez Iran dronów oraz innego sprzętu do Rosji w celu wykorzystania go w jej wojnie w Ukrainie. Ostatnio pojawiały się doniesienia, że Iran zamierza przekazać Moskwie kolejną partię broni, zawierającą tysiąc różnego rodzaju jednostek uzbrojenia, w tym rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Fateh-110 i Zolfagar o zasięgu 300 i 700 kilometrów.

Moskwa z kolei potencjalnie doradza Teheranowi, jak stłumić protesty w kraju - przekazali urzędnicy amerykańscy.

Przedstawiciel administracji USA: porozumienie nuklearne jest prawie martwe

Ponadto, według rozmówcy CNN, który jest wysokim rangą przedstawicielem administracji USA, negocjacje z Teheranem w sprawie ożywienia międzynarodowego porozumienia nuklearnego utknęły, a umowa w tej sprawie jest "prawie martwa". Prace Teheranu nad wzbogaceniem uranu poszły znacznie dalej, niż przewidywały ustalenia międzynarodowego paktu, a czas, jakiego Iran potrzebowałby na wyprodukowanie broni nuklearnej skrócił się do miesięcy.

W czerwcu tego roku sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegał, że irański program nuklearny "galopuje naprzód". - Im dłużej to trwa, tym bardziej skraca się czas (...) obecnie skraca się on, według publicznych raportów, w najlepszym razie do kilku miesięcy. Jeśli tak dalej pójdzie, to będzie to kwestia tygodni - mówił.

Antony BlinkenShutterstock

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson powiedziała CNN, że obecnie USA "współpracują ze swymi partnerami, by ujawnić zacieśniające się więzi między Iranem oraz Rosją i pociągnąć te kraje do odpowiedzialności".

Specjalny wysłannik USA do Iranu Rob Malley powiedział, że Waszyngton nadal stawia na dyplomację w kontaktach z Iranem. Dodał jednak, że "w ostateczności użyjemy innych narzędzi, w tym opcji militarnej, jeśli będzie to konieczne, aby uniemożliwić Iranowi pozyskanie broni nuklearnej". 

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: CNN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: