Iran potwierdził zakup rosyjskich myśliwców Su-35

Źródło:
PAP
Rosyjskie Su-35 przerzucane na białoruskie lotniska
Rosyjskie Su-35 przerzucane na białoruskie lotniskaMinisterstwo Obrony Rosji
wideo 2/2
Rosyjskie Su-35 przerzucane na białoruskie lotniskaMinisterstwo Obrony Rosji

Iran sfinalizował kontrakt na zakup myśliwców Su-35 - potwierdziła irańska agencja informacyjna IRNA. W 2020 roku wygasło międzynarodowe embargo, które wcześniej uniemożliwiało temu krajowi zakup nowoczesnej broni konwencjonalnej,

Myśliwce Su-35 są technicznie odpowiednie dla Iranu i Iran sfinalizował kontrakt na ich zakup – powiedział w sobotę w Nowym Jorku przedstawiciel państwowych mediów Iranu, opierając się na informacjach z irańskiej misji przy ONZ. Misja ta przekazała, że Teheran pytał o możliwość zakupu samolotów wojskowych również w kilku innych, niewymienionych z nazwy krajach - poinformowała IRNA.

Szczegółów kontraktu na Su-35 nie ujawniono. Nie ma też jak dotąd potwierdzenia jego zawarcia ze strony Rosji.

Czytaj też: Opozycja ogłosiła postulaty. "Wszyscy Irańczycy oddani idei wolności muszą się zjednoczyć"

Irańskie Siły Powietrzne mają już około 300 myśliwców: rosyjskich (MiG-29 i Su-25), chińskich (F-7), amerykańskich (F-4, F-5 i F-14), francuskich (Mirage F1) oraz własnej produkcji (Saeqeh, irańska wersja amerykańskiego F-5).

Su-35mil.ru

Zakupy uzbrojenia

Teheran i Moskwa podpisały w 2007 roku kontrakt na dostawę rosyjskiego systemu antyrakietowego S-300, ale w 2010 roku Moskwa wstrzymała sprzedaż w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu.

Czytaj też: Iran i Arabia Saudyjska wznowią stosunki dyplomatyczne

W 2015 roku, na krótko przed zawarciem międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, Moskwa ponownie zezwoliła na dostawę S-300. Ministerstwo Obrony Iranu poinformowało w maju 2016 r., że jego kraj "jest teraz w posiadaniu strategicznego systemu S-300".

Autorka/Autor:

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: vaalaa / Shutterstock