Iran chce kupić rosyjskie czołgi T-90

Rosjanie w 2015 roku chcą pokazać następców niemłodych T-90
Rosjanie w 2015 roku chcą pokazać następców niemłodych T-90
kremlin.ru
Rosja ma na swoim wyposażeniu ponad pół tysiąca czołgów T-90kremlin.ru

Dowódca irańskich sił lądowych gen. Ahmad Reza Pourdastan poinformował we wtorek, że władze w Teheranie zdecydowały o rozpoczęciu przygotowań do podpisania kontraktów na dostawy rosyjskich czołgów T-90.

Irański wojskowy, cytowany we wtorek przez irańskie i rosyjskie media, powiedział, że "zacieśniająca się od lat współpraca" wojskowa między Moskwą i Teheranem pozwoli wkrótce na "podpisanie kontraktu na dostawy T-90".

- Zwiększy to zdolności bojowe naszej armii - podkreślił gen. Pourdastan.

T-90 - rosyjski hit eksportowy

Do Rosji ma się udać w najbliższych miesiącach (a być może tygodniach) delegacja irańskich wojskowych, którzy będą rozmawiali z partnerami o szczegółach kontraktu na dostawy jednego z hitów eksportowych rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Czołgi T-90, których sama armia rosyjska ma na wyposażeniu ok. 550, od dekady są kupowane na całym świecie. Ich głównym odbiorcą są Indie.

Kraj ten od 2000 roku dostał od Rosji już prawie 1000 maszyn, a kolejny 1000 powinien zostać wyprodukowany już w kraju (na rosyjskiej licencji) do końca przyszłej dekady. Aż połowa z nich ma być wykorzystywana do obrony granicy z Chinami.

Około 300 czołgów T-90 posiada algierska armia, Azerbejdżan ma około 100 takich maszyn, a Uganda - 44. Podobna ich liczba ma trafić w kolejnych latach również do Turkmenistanu.

Autor: adso/ja / Źródło: TASS

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org (CC BY 2.0) | cell105