Irak zmienił flagę

Aktualizacja:
Po lewej stronie nowa, po prawej stara flaga Iraku
TVN24Po lewej stronie nowa, po prawej stara flaga Iraku

Iracki parlament przegłosował zmianę wyglądu symbolu narodowego. Politycy stwierdzili, że trzy gwiazdy, które widniały na fladze muszą zostać usunięte. Reprezentowały bowiem radykalne ugrupowanie Saddama Husajna, partię Baas.

Iraccy Kurdowie uznali, że wzór musi być zmieniony, bo był zbyt mocno związany z byłym reżimem i represjami jakie dotykały ich naród. Zdaniem Jonnego Dymonda, korespondenta z Bagdadu stacji BBC, zgoda parlamentu na zmianę jest sygnałem, że rządzący chcą uporać się z drażliwymi sprawami. - Nowa flaga nie ma żadnych oznak autorytarnej władzy Husajna i jest udokumentowaniem zmian zachodzących w kraju - powiedział Humam Hamoudi, prominentny polityk Najwyższej Islamskiej Rady Iraku.

Flaga zachowa trzy kolory (czerwony, biały i czarny - przyp. red.), ale gwiazdy utożsamiające ideologię partii Baas (jedność, wolność i socjalizm) znikną. Zostanie natomiast zielony napis "Allah Akbar" ("Bóg jest wielki"), który napisano w kufickim stylu (najstarszy, arabski wzór kaligraficzny - przyp. red.).

Wcześniej flaga była już zmieniana 3 lata temu. Wtedy władze dodały własnoręczny podpis Saddama Husajna, który rzekomo był napisany pismem kufickim.

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości