Niemal pół miliona kobiet i dziewcząt zaginęło w ciągu jednego roku

Źródło:
pib.gov.in, mospi.gov.in, PAP, The Indian Express
Nowe Delhi, stolica Indii
Nowe Delhi, stolica IndiiReuters Archive
wideo 2/2
Nowe Delhi, stolica IndiiReuters Archive

Zaginięcia ponad 465 tysięcy kobiet i dziewcząt zostały zgłoszone w 2021 roku - poinformowało indyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Około 200 tysięcy z nich dotąd nie udało się odnaleźć. To znaczący wzrost w porównaniu do danych z lat wcześniejszych.

Dane Krajowego Biura Rejestru Przestępstw (NCRB) na temat zaginięć w Indiach opublikowało 26 lipca tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Wynika z nich, że w tylko w 2021 roku w całym kraju zgłoszono ponad 375 tysięcy przypadków zaginięć kobiet oraz ponad 90 tysięcy przypadków zaginięć dziewcząt poniżej 18. roku życia.

Oznacza to, że liczba zaginięć kobiet i dziewcząt zauważalnie wzrosła. W 2019 roku wynosiła ona 424 tys., zaś w 2020 roku 423 tys. Co więcej, spośród dokładnie 465 171 zaginionych w 2021 roku udało się odnaleźć jedynie 261 278, informuje indyjska gazeta "The Indian Express". Oznacza to, że pozostałych 203 893 kobiet i dziewcząt dotąd nie odnaleziono.

ZOBACZ TEŻ: Indie. Premier reaguje na wideo i doniesienia o gwałcie na dwóch kobietach. "Cały kraj okrył się hańbą"

Niemal pół miliona zaginionych kobiet

Zdaniem indyjskiego rządu najczęstsze przyczyny zaginięć to nieszczęśliwe wypadki, przemoc domowa, handel ludźmi w celu wymuszenia małżeństwa lub zmuszenia do pracy w domu, a także wykorzystywanie seksualne oraz zmuszanie do pracy dzieci.

Ministerstwo wskazało przy okazji na szereg wdrożonych dotąd kroków mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa kobiet w Indiach. Wśród nich m.in. nowelizację prawa karnego, zakładającą karę śmierci za gwałt na dziewczynkach poniżej 12. roku życia, uruchomienie krajowego rejestru przestępców seksualnych, wdrożenie ogólnokrajowego numeru alarmowego, czy ustandaryzowanie wytycznych określających proces zbierania dowodów kryminalistycznych w przypadkach napaści na tle seksualnym.

Jednak zdaniem aktywistek broniących praw kobiet, działania te są niewystarczające, a kobiety i dziewczęta zbyt często padają ofiarą przestępstw. - Rząd nie zwalcza sieci handlu ludźmi - twierdzi aktywistka Kavita Krishnan. - (Zniknięcia kobiet w Indiach) to problem chroniczny - dodaje.

Indie. W 2021 roku zaginęło ponad 465 tysięcy kobiet i dziewczątkravka/Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Po raz pierwszy indyjski sąd formalnie uznał udział gospodyni domowej w dochodzie męża

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: pib.gov.in, mospi.gov.in, PAP, The Indian Express

Źródło zdjęcia głównego: kravka/Shutterstock