Imprezy na Downing Street w czasie lockdownu. Policja bada sprawę

Autor:
kg
Źródło:
PAP

Londyńska policja metropolitalna bada doniesienia o szeregu imprez, które miały być organizowane na Downing Street i w innych budynkach rządowych w czasie obowiązywania restrykcji covidowych - poinformowała w poniedziałek komisarz Cressida Dick.

- Mogę potwierdzić, że Met (policja metropolitalna - red.) prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie szeregu wydarzeń, które miały miejsce na Downing Street i Whitehall w ciągu ostatnich dwóch lat w związku z potencjalnymi naruszeniami regulacji dotyczących Covid-19 - powiedziała Dick.

Powiedziała, że decyzja o wszczęciu śledztwa została podjęta w wyniku informacji, które zostały dostarczone w trakcie wewnętrznego dochodzenia rządowego, a także na podstawie własnych ocen funkcjonariuszy.

OGLĄDAJ "FAKTY O ŚWIECIE" W TVN24 GO

Komisarz wyjaśniła, że nie wszystkie z ujawnionych przez media w ciągu ostatnich tygodni spotkań kwalifikują się do tego, by wszcząć śledztwo w ich sprawie, nie sprecyzowała jednak ile i które ze spotkań są przedmiotem policyjnego dochodzenia.

Dodała też, że śledztwo nie oznacza, że konieczne będzie nałożenie grzywny "w każdym przypadku i na każdą osobę uczestniczącą" w objętych nim wydarzeniach. Poinformowała, że policja nie będzie na bieżąco komentować prowadzonego śledztwa, ale przekaże aktualizacje w jego "znaczących punktach".

Czytaj też: Premier Wielkiej Brytanii tańczył na imprezie w czasie "lockdownu dla ludu?" Wyjaśniamy

"Głębokie zaniepokojenie społeczne"

Dick przyznała, że zaufanie publiczne do policji "poważnie osłabło" z powodu tego, że przyjęcia miały odbywać się w bliskiej odległości od funkcjonariuszy, ale zapewniła, że śledztwo będzie prowadzone bezstronnie. Dodała, że rozumie "głębokie zaniepokojenie społeczne" związane z zarzutami łamania restrykcji.

- Zdecydowana większość ludzi zachowała się odpowiedzialnie podczas pandemii, wielu, wielu ludzi, w tym wielu londyńczyków i moich kolegów, dokonało ogromnych poświęceń i ponieśli oni znaczne straty podczas pandemii - mówiła.

Wewnętrzne dochodzenie

Informacja o wszczęciu śledztwa przekazana została dzień po tym, jak pojawiły się doniesienia o kolejnym przyjęciu na Downing Street z udziałem Johnsona, które miało się odbyć z okazji jego urodzin w czerwcu 2020 r. Niezależnie od policyjnego śledztwa prowadzone jest wewnętrzne dochodzenie, którym kieruje urzędniczka służby cywilnej Sue Gray.

Rzecznik brytyjskiego rządu odnosząc się do informacji przekazanej przez Cressidę Dick powiedział, że dochodzenie prowadzone przez Sue Gray "jest kontynuowane" i jest ona w "bieżącym kontakcie" z policją metropolitalną.

Powszechnie oczekiwano, że raport z dochodzenia Sue Gray opublikowany zostanie w najbliższych dniach, być może w piątek, jednak stacja Sky News podała, że należy się spodziewać, iż nie zostanie on przedstawiony w czasie, gdy trwa policyjne śledztwo. Od raportu Sue Gray wielu posłów Partii Konserwatywnej uzależnia decyzję, czy złożyć wniosek o głosowanie nad wewnątrzpartyjnym wotum nieufności dla Johnsona jako lidera.

Autor:kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości