TVN24 | Świat

Łotyszka sekretarzem generalnym Komisji Europejskiej

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

Łotyszka Ilze Juhansone została wyznaczona na stanowisko sekretarza generalnego Komisji Europejskiej. Jej kandydaturę zaproponowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Sekretarz generalny to ważna funkcja w Komisji Europejskiej. Osoba ją sprawująca stoi na czele korpusu kilkudziesięciu tysięcy unijnych urzędników. Sekretariat generalny KE wspiera kolegium komisarzy w pracach w KE, koordynując i kierując służbą cywilną tej instytucji.

"Będzie odgrywać kluczową rolę"

Juhansone, która pełniła wcześniej obowiązki sekretarza generalnego Komisji Europejskiej, będzie ósmym sekretarzem generalnym KE. Od października 2015 roku pełniła funkcję zastępcy sekretarza generalnego KE odpowiedzialnego za stosunki międzyinstytucjonalne i zewnętrzne.

Nowa sekretarz generalna ma duże doświadczenie w dyplomacji. Dołączyła do łotewskiej służby zagranicznej w 2008 roku. Była szefem Stałego Przedstawicielstwa Łotwy przy Unii Europejskiej. Zajmowała też wysokie stanowiska w łotewskich ministerstwach spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. Jest absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łotewskiego, a także Wydziału Prawa.

- Od czasu mojego przybycia ubiegłego lata Ilze Juhansone wykazała się dużą kompetencją i wiedzą. Dzięki swojemu szerokiemu doświadczeniu w Komisji, umiejętnościom przywódczym i zarządczym, a także doskonałym kontaktom z państwami członkowskimi i innymi instytucjami europejskimi, będzie odgrywać kluczową rolę w realizacji naszego programu - powiedziała von der Leyen.

Ilze JuhansoneKomisja Europejska

Ogłoszenie o naborze na stanowisko sekretarza generalnego zostało opublikowane 5 grudnia 2019 roku. Jak podała KE, "wyboru dokonano zgodnie z zasadami i praktykami Komisji Europejskiej dotyczącymi mianowania wyższej kadry kierowniczej w Komisji".

Trzej urzędnicy złożyli wniosek o objęcie funkcji sekretarza generalnego i zostali przesłuchani przez Komitet Konsultacyjny ds. Nominacji. Po tych rozmowach wszyscy trzej kandydaci zostali zaproszeni na dalsze rozmowy z von der Leyen i unijnym komisarzem ds. budżetu i administracji Johannesem Hahnem.

Komisja EuropejskaPAP

Źródło: PAP

Autor:momo\mtom

Źródło zdjęcia głównego: EC

Tagi:
Raporty: