Huragan Grace słabnie w Meksyku

Źródło:
PAP, Reuters

Huragan Grace, który uderzył w Meksyk słabnie - poinformowało w sobotę w swoim najnowszym raporcie amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC). Przypuszcza się jednak, że zrzuci jeszcze obfite opady deszczu. Huragan spowodował powodzie i lawiny błotne, które zabiły co najmniej osiem osób.

Grace znajdowała się w sobotę około 105 km na północny zachód od Ciudad De Mexico, z maksymalnymi ciągłymi wiatrami o prędkości 35 km/h , poinformowało NHC. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Grace wiała maksymalnym stałym wiatrem o prędkości 201 km na godzinę, była huraganem kategorii 3 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, kiedy wczesnym rankiem uderzyła w wybrzeże w pobliżu kurortu Tecolutla w stanie Veracruz .

Huragan Grace. Osiem osób zginęło

Rząd stanowy poinformował, że zginęło osiem osób, w tym sześć z jednej rodziny. Wszystkie ofiary z wyjątkiem jednej zginęły w Xalapie, stolicy stanu, w tym młoda dziewczyna zabita przez lawinę błotną, która uderzyła w jej dom.

- Dorosły mężczyzna został zabity przez zawalony dach w mieście Poza Rica, położonym dalej na północ - powiedział na konferencji prasowej gubernator Veracruz Cuitlahuac Garcia.

Międzynarodowe lotnisko w Meksyku poinformowało, że niektóre loty zostały odwołane z powodu huraganu. Krajowy zakład energetyczny Comision Federal de Electricidad (CFE) poinformował, że 565 tys. użytkowników energii elektrycznej zostało dotkniętych awariami.

Huragan Grace słabnie

Grace szybko osłabła, gdy dotarła do terenów górskich w środkowym Meksyku, prędkość wiatru zmalała do 35 km/h.

Według prognozy NHC Grace zrzuci od 15 do 30 cm deszczu nad wschodnim i środkowym Meksykiem do końca weekendu, a w niektórych obszarach do 45 cm. Przypuszcza się, że obfite opady deszczu spowodują gwałtowne powodzie w miastach.

- Stan wyjątkowy jeszcze się nie skończył - oznajmił w sobotę gubernator Veracruz Cuitlahuac Garcia. 

Wcześniej Grace uderzyła w karaibskie wybrzeże Meksyku, powalając drzewa i powodując przerwy w dostawie prądu dla prawie 700 tys. osób, ale nie powodując ofiar śmiertelnych. Huragan również dotknął Jamajki i Haiti, wciąż zmagające się ze skutkami tragicznego trzęsienia ziemi.

Autorka/Autor:pp, momo, karol

Źródło: PAP, Reuters