TVN24 | Świat

Holendrzy wybierają parlament. Sondaże zapowiadają ponowne zwycięstwo liberałów

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Wybory niższej izby parlamentu w Królestwie Niderlandów, z uwagi na pandemię COVID-19, potrwają przez trzy dni - od poniedziałku do środy. Według sondaży, na zwycięstwo mogą liczyć liberałowie urzędującego premiera Marka Ruttego.

W trwających do środy wyborach 13 milionów Holendrów uprawnionych do głosowania wybierze na czteroletnią kadencję 150 posłów do izby niższej parlamentu (Tweede kamer).

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Do piątku 12 marca można było oddać głos korespondencyjnie, do czego - zgodnie z informacją podaną przez Centralne Biuro Statystyczne (CBS) - uprawnionych było 18 procent wyborców.

Lokale wyborcze zostały otwarte w poniedziałek o godz. 7.30.

Przedwyborcze sondaże zapowiadają ponowne zwycięstwo liberałów premiera Marka Ruttego. Jak pokazuje ostatnie badanie ośrodka IPSOS z 5-8 marca jego Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) powinna uzyskać około 39 miejsc w parlamencie.

W sondażu stabilne drugie miejsca zajmuje antyimigrancka Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa z 22 mandatami. Podium zamyka Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA), którego liderem jest Wopke Hoekstra z 19 mandatami.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości