TVN24 | Świat

Strajk głodowy imigrantów. Władze proszą Komisję Europejską, by "nie robić z wyspy więzienia"

TVN24 | Świat

Autor:
kz/kab
Źródło:
PAP

Około 400 nielegalnych imigrantów z ośrodka El Lasso w Las Palmas na Gran Canarii na Wyspach Kanaryjskich rozpoczęło strajk głodowy. W ten sposób protestują przeciwko wydanemu przez rząd Hiszpanii zakazowi przejazdu na kontynent europejski - podał lokalny dziennik "Canarias7".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W wydanym komunikacie, do którego miał dostęp portal elDiario, imigranci oświadczyli, że z powodów rasistowskich są też na ulicach miasta źle traktowani. Imigranci, w większości Marokańczycy i mieszkańcy państw Afryki Zachodniej, dotarli na Wyspy Kanaryjskie na łodziach lub zostali uratowani na morzu przez hiszpańskie służby. "Przybyliśmy, aby pracować, polepszyć swój status społeczny i przyczynić się do wzrostu gospodarki europejskiej. Chcemy adwokatów" - napisali imigranci.

Wezwali władze i króla do interwencji

Marokańczycy zwrócili się do swojego konsulatu, aby przyspieszył wydawanie im paszportów, co ma umożliwić podróż do innych krajów europejskich, a także wezwali władze w Rabacie i króla Muhammada VI do interwencji w celu "zagwarantowania im praw jako Marokańczykom i imigrantom". Od kilku tygodni na Wyspach Kanaryjskich nasilają się protesty przeciwko nielegalnej imigracji. Dochodzi do atakowania ośrodków przez mieszkańców archipelagu, organizowania poprzez sieci społecznościowe "polowań na Maurów", aktów agresji i pobić osób, które wychodzą na ulice, a nawet strzelania do nich z broni myśliwskiej. Podczas protestów mieszkańcy wysp podkreślają, że "to nie jest imigracja, tylko inwazja". Hiszpańskie ministerstwo ds. migracji nakazało, aby imigranci nie opuszczali ośrodków. Rzecznik ośrodka dla imigrantów na Gran Canarii z ramienia fundacji Białego Krzyża Ignacio Gutierrez Tapia wyraził obawę przed wpływem takiej decyzji na zdrowie psychiczne zamkniętych osób.

Obecnie około dziewięciu tysięcy nielegalnych imigrantów przebywa na Wyspach Kanaryjskich. Przewodniczący rady miejskiej na Gran Canarii Antonio Morales zwrócił się tydzień temu do rządu w Madrycie oraz do Komisji Europejskiej, aby "nie robiono z wyspy więzienia dla imigrantów", tak jak stało się to - jego zdaniem - z grecką wyspą Lesbos czy włoską Lampedusą.

Autor:kz/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: