Przewidywał "historyczne zwycięstwo". Po porażce zapowiedział odejście z polityki

Źródło:
PAP

W deklaracjach przedwyborczych przewidywał "historyczne zwycięstwo" swojego ugrupowania. Pablo Iglesias, założyciel i przywódca skrajnie lewicowej partii Podemos, zapowiedział teraz odejście z polityki. Powodem jest porażka Podemos w wyborach do parlamentu regionu Madrytu.

W pierwszych powyborczych deklaracjach w nocy z wtorku na środę Pablo Iglesias ogłosił, że rezygnuje ze wszystkich pełnionych obecnie funkcji, w tym z przywództwa w partii Podemos, która od stycznia 2020 roku wchodzi w skład drugiego rządu Hiszpanii socjalisty Pedro Sancheza.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Iglesias, który do marca zajmował stanowisko wicepremiera, odszedł z rządu, aby przewodzić liście Podemos w wyborach do parlamentu wspólnoty autonomicznej Madrytu. W swoich deklaracjach przedwyborczych zapowiadał "historyczne zwycięstwo" swojego ugrupowania.

Piąte miejsce

Wtorkowe wybory okazały się jednak porażką dla radykalnie lewicowego ugrupowania, a Podemos z poparciem zaledwie 7,2 procent zajęła piąte miejsce. W 136-osobowym parlamencie wspólnoty autonomicznej Madrytu będzie mieć tylko 10 mandatów.

W przedterminowych wyborach z 4 maja, ogłoszonych po rozwiązaniu koalicji Partii Ludowej (PP) z Partią Obywatele (Cs), zwyciężyli konserwatyści kierowani przez premier regionalnego rządu Madrytu Isabel Diaz Ayuso. Jej PP zapewniła sobie 44,7 proc. głosów poparcia i 65 miejsc w izbie.

W ocenie komentatorów dodatkowym ciosem dla Iglesiasa był niespodziewanie dobry wynik lewicowego ugrupowania Mas Madrid, które z poparciem 16,9 procent zdobyło drugie miejsce w wyborach i 24 mandaty. W skład kierownictwa tej młodej siły politycznej wchodzą byli działacze Podemos, którzy skonfliktowali się z liderem tej partii.

42-letni Pablo Iglesias stawiał swoje pierwsze kroki w polityce jako członek Komunistycznej Partii Hiszpanii (PCE). W 2014 roku założył Podemos, z ramienia którego w tym samym roku wywalczył mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Autorka/Autor:tas/dap

Źródło: PAP