TVN24 | Świat

"Ziemniaczana głowa z Palencii". Kolejna nieudana renowacja w Hiszpanii

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kg
Źródło:
Guardian

Śladami nieumyślnie kultowej renowacji fresku Chrystusa z miejscowości Borja w Hiszpanii podąża renowacja rzeźby w mieście Palencia. "Wygląda jak głowa postaci z kreskówek" - napisał Antonio Guzman Capel, który umieścił zdjęcie nieudanej renowacji na Facebooku.

Rzeźbiona postać uśmiechniętej kobiety zdobiła budynek z początku XX wieku w mieście Palencia na północnym zachodzie Hiszpanii. Po renowacji postać zupełnie nie przypomina jednak swojej poprzedniej wersji.

"Większa zbrodnia została popełniona przez osobę, która to zleciła"

Uśmiech zastąpiono surową miną, delikatne oczy dwoma dziurami. Trudno powiedzieć, czy przedstawiona na rzeźbie kobieta przypomina w ogóle człowieka.

O renowacji zaczęły pisać media, kiedy w sobotę mieszkający w Palencii artysta zamieścił zdjęcia przed i po renowacji na Facebooku.

"Wygląda jak głowa postaci z kreskówek" - napisał Antonio Guzman Capel.

Stwierdził, że Palencia ma teraz atrakcję, która może konkurować ze słynną renowacją fresku przestawiającego Chrystusa autorstwa Eliasa Garcii Martineza. Fresk obiegł światowe media osiem lat temu po tym, jak nieudanej renowacji poddała go parafianka z miasta Borja, również w Hiszpanii.

"Jestem pewien, że ktokolwiek to zrobił, dostał za to zapłatę" - napisał Guzman. "Ale większa zbrodnia została popełniona przez osobę, która to zleciła, a następnie próbowała postępować tak, jakby nic się nie stało" - dodał. W internecie rzeźba zyskała przydomek "ziemniaczanej głowy z Palencii".

Tysiące turystów chcą zobaczyć nieudaną renowację Chrystusa

Władzom miasta Borja udało się znaleźć sposób na obrócenie wielkiego fiaska z 2012 roku na swoją korzyść.

W tamtym roku prawie 50 000 osób odwiedziło mały kościół, w którym za ochronnym ekranem pokazywany jest fresk "Ecce Homo" po słynnej renowacji. Tysiące osób wciąż odwiedzają kościół każdego roku. Powstało też małe muzeum, w którym można kupić breloczki, T-shirty, misie i kubki z podobizną Chrystusa. Muzeum przynosi dochody, które są wykorzystywane między innymi do finansowania miejsc w domu opieki dla osób starszych w Borja.

Jednak dla ekspertów do spraw renowacji w Hiszpanii najnowsza praca jest kolejnym przykładem potrzeby odpowiedniego szkolenia, ochrony i inwestycji. "TO #NieJestRenowacja” - napisało w tweecie hiszpańskie Stowarzyszenie Profesjonalnych Renowatorów i Konserwatorów. "To NIE jest profesjonalna interwencja" - dodano.

Autor:mart/kg

Źródło: Guardian