Rzeczniczka Departamentu Stanu o Polsce: będziemy śledzić rozwój sytuacji bardzo uważnie

Rzecznika Departamentu Stanu o sytuacji w Polsce: będziemy śledzić rozwój sytuacji bardzo uważnie
Rzecznika Departamentu Stanu o sytuacji w Polsce: będziemy śledzić rozwój sytuacji bardzo uważnie
tvn24
Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert o sytuacji w Polsce dotyczącej sądów i praworządnościtvn24

Przedstawiliśmy nasze obawy dotyczące rządów prawa i zmian w tym zakresie w Polsce. Chcę, żeby to było jasne. Polska ma prawo do przeprowadzania reform dotyczących sądownictwa, ale takie reformy powinny być zgodne z polską konstytucją i najwyższymi standardami prawa międzynarodowego - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. - Będziemy śledzić rozwój sytuacji bardzo uważnie - dodała.

W czwartek przedstawicielka urzędu odpowiadającego za amerykańską dyplomację po raz kolejny odniosła się do sytuacji w Polsce w kontekście zmiany prawa dotyczącego sądów.

"Śledzimy prace parlamentarne"

- Przedstawiliśmy nasze obawy dotyczące rządów prawa i zmian w tym zakresie w Polsce. Chcę, żeby to było jasne. Polska ma prawo do przeprowadzania reform dotyczących sądownictwa, ale takie reformy powinny być zgodne z polską konstytucją i najwyższymi standardami prawa międzynarodowego. Powinny także uszanować niezależność sądownictwa i trójpodział władz - powiedziała Heather Nauert.

Rzeczniczka zaznaczyła, że Departament Stanu USA jest świadomy, że pojawiły się nowe projekty zaprezentowane przez prezydenta Dudę. - Śledzimy prace parlamentarne w tym zakresie. Liczymy, że nasi sojusznicy utrzymają silne demokratyczne instytucje, gospodarkę i możliwości obronne. Będziemy śledzić rozwój sytuacji bardzo uważnie - mówiła.

Podkreśliła, "jak ważna jest dla USA silna, zdrowa demokracja w Polsce".

Kolejne wystąpienie

To już kolejne wystąpienie rzeczniczki Departamentu Stanu USA. W lipcu Heather Nauert zapewniała, że Stany Zjednoczone "uważnie śledzą to, co dzieje się w (polskim red.) parlamencie".

- Polska jest zaprzyjaźnioną demokracją i bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Głęboko interesujemy się tym narodem - oświadczyła.

"Jesteśmy zaniepokojeni"

Nauert powiedziała wówczas, że parlament uchwalił prawo, które "zasadniczo zmienia sposób powoływania sędziów Sądu Najwyższego".

- Jesteśmy zaniepokojeni ciągłą pracą polskiego rządu nad prawem, wydaje się, ograniczającym władzę sądowniczą i potencjalnie osłabiającym zasadę praworządności - oświadczyła rzecznik Departamentu Stanu. - Przyglądamy się sytuacji uważnie, rozmawiamy na najwyższym szczeblu z rządem Polski i wyrażamy swoje obawy.

Rzecznik Departamentu Stanu: jesteśmy zaniepokojeni sytuacją w Polsce
Rzecznik Departamentu Stanu: jesteśmy zaniepokojeni sytuacją w Polscetvn24

Autor: kb//plw/jb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24