Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas desygnował byłego premiera Ramiego Hamdallaha, który ustąpił w kwietniu, na szefa nowego rządu jedności narodowej. W skład gabinetu ma wejść prezydenckie ugrupowanie Fatah oraz radykalny Hamas. Na razie nie opublikowano listy członków rządu.
- Zwróciłem się do doktora Ramiego Hamdallaha o utworzenie nowego przejściowego rządu. Życzę mu szczęścia w tym trudnym zadaniu, które przed nim stoi - powiedział prezydent podczas krótkiej uroczystości, na której towarzyszył mu Hamdallah.
Agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła bliskie negocjacjom, informuje, że Fatah i Hamas nie osiągnęły jeszcze pełnego porozumienia co do kształtu przyszłego rządu. Największe kontrowersje budzi podobno stanowisko ministra spraw zagranicznych.
Hamdallah już był
Hamdallah pełnił już funkcję premiera, jednak zrzekł się jej pod koniec kwietnia br., aby ułatwić negocjacje w sprawie utworzenia nowego gabinetu. Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) oświadczyła wtedy, że nowy gabinet ma być utworzony w ciągu pięciu tygodni, a wybory prezydenckie i parlamentarne powinny się odbyć w ciągu sześciu miesięcy. Fatah jest największą z frakcji współtworzących OWP. Nowy rząd ma się składać z niezależnych ekspertów.
Podobne porozumienia między islamistycznym Hamasem i uważanym za umiarkowany Fatahem, osiągnięte w latach 2011 i 2012, nigdy nie weszły w życie. Ze względu na podejmowane zamachy na Izraelczyków Hamas uważany jest przez Izrael i USA oraz inne państwa za organizację terrorystyczną. Kierowana przez Abbasa Autonomia Palestyńska sprawuje władzę wyłącznie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 r. po krwawych walkach z Fatahem.
Autor: mtom/kwoj / Źródło: PAP