TVN24 | Świat

Zabójstwo prezydenta Haiti. Chcą oskarżyć premiera

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Szef haitańskiej prokuratury Bed-Ford Claude zażądał we wtorek od sędziego prowadzącego śledztwo w sprawie zabójstwa prezydenta Jovenela Moïse'a, aby postawić w stan oskarżenia premiera Ariela Henry'ego. Premier miał prowadzić rozmowy z jednym z podejrzanych o zabójstwo prezydenta.

Bed-Ford Claude, komisarz rządu w Port-au-Prince - odpowiednik prokuratora - zażądał postawienia w stan oskarżenia premiera Ariela Henry'ego w związku z zabójstwem prezydenta Haiti Jovenela Moïse'a Komisarz chce również, aby Henry'emu zakazano opuszczania terytorium kraju "z uwagi na ujawnione fakty".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Prokurator domaga się, aby premier Henry wyjaśnił mu, dlaczego główny podejrzany dzwonił do niego dwa razy niedługo po zabójstwie prezydenta. Claude poinformował, że telefony zostały wykonane 7 lipca, a podejrzany Joseph Badio był w tym czasie w pobliżu domu prezydenta Moïse'a. Rozmowy miały trwać łącznie 7 minut, a premier był wtedy w hotelu Montana w Port-au-Prince.

Badio swego czasu pracował w haitańskim ministerstwie sprawiedliwości i rządowej jednostce antykorupcyjnej, lecz został zwolniony w maju w związku z oskarżeniami o pogwałcenie niesprecyzowanych zasad etycznych.

Zabójstwo prezydenta Haiti

Do zabójstwa 53-letniego Moïse'a i postrzelenia jego żony doszło w nocy z 6 na 7 lipca w rezydencji głowy państwa. Wśród 28 zatrzymanych podejrzanych o udział w zabójstwie prezydenta byli Kolumbijczycy, dwaj haitańscy Amerykanie i czterej obywatele Dominikany.

Nadal trwa śledztwo mające zidentyfikować wszystkich zleceniodawców zamachu. Szef kolumbijskiej policji wyrażał opinię, że zamordowanie Moise'a zostało zlecone przez byłego urzędnika haitańskiego resortu sprawiedliwości.

W ostatnich miesiącach Moïse, rządzący od ponad roku dekretami, stanął w obliczu gwałtownych protestów, gdyż liderzy opozycyjni i ich zwolennicy odrzucili jego plany przeprowadzenia referendum konstytucyjnego w sprawie wzmocnienia pozycji prezydenta, domagając się jego ustąpienia.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP