JustPaste.it, polski portal internetowy do publikacji tekstu, zdjęć i filmów, jest wykorzystywany przez irackich islamistów z Państwa Islamskiego do publikacji często drastycznych zdjęć z dokonywanych przez nich egzekucji – pisze internetowy "Guardian".
Justpaste.it to darmowy portal stworzony przez Mariusza Żurawka, w którym za pomocą kilku kliknięć można opublikować własne zdjęcia i filmy a także pliki tekstowe. Portal nie wymaga rejestracji użytkowników, a jedyny sposób, by trafić na opublikowane na nim zdjęcia, to wpisanie do przeglądarki indywidualnego adresu danego pliku, który znalazł się na portalu.
Brytyjska policja zainteresowana portalem
Według "Guardiana" powiązanie portalu z dżihadystami do niedawna nie było oczywiste. Publikowane na nim zdjęcia były bowiem upubliczniane poprzez konta w serwisie społecznościowym Twitter i takie źródło pochodzenia przypisywały im media.
Portalem zainteresowała się jednak brytyjska policja, która zwracała się do jego właściciela z wnioskami o usunięcie pojedynczych zdjęć czy filmów. Sam Żurawek w rozmowie z "Guardianem" zapewnia, że jest w stałym kontakcie z brytyjską policją i na bieżąco usuwa z portalu materiały, które zostaną uznane za nielegalne.Według "Guardiana", na portalu wciąż jednak pozostaje duża liczba materiałów propagandowych Państwa Islamskiego, w tym zdjęcia z masakry grupy około 500 jazydów dokonanej przez islamistów w zeszłym tygodniu.
Wzrost popularności na Bliskim Wschodzie
Dziennik donosi również, że portal JustPaste.it w ostatnich miesiącach odnotował znaczący wzrost liczby wyświetleń z rejonu Bliskiego Wschodu. Zaletą portalu ma być jego sprawne funkcjonowanie nawet w warunkach słabego połączenia internetowego. To właśnie ten fakt mógł zdecydować o wykorzystaniu go przez islamskich bojowników do publikacji propagandowych treści.
Według samego twórcy portalu, nie ma możliwości, by zablokować wstawianie plików poszczególnym użytkownikom. Portal nie wymaga bowiem rejestracji, jego użytkownicy często łączą się z nim za pomocą serwerów proxy czy sieci anonimowych, takich jak Tor. Jedynym rozwiązaniem mogłoby być wyłączenie całego portalu.
Właściciel nie zamknie portalu
Żurawek zapowiada, że nie zamknie portalu tylko ze względu na jego wykorzystanie przez islamistów. - Ma wielu innych użytkowników, nie mogę skupiać się tylko na jednej grupie. Nie chcę tez ingerować w żadnego rodzaju konflikty polityczne i opowiadać się po którejkolwiek ze stron – mówi "Guardianowi".- Uważam, że powinniśmy walczyć o wolność w internecie, ale także zwalczać łamanie prawa dokonywane za jego pomocą. Wolność wypowiedzi jest ważna, ale nie może być ona tarczą dla przestępców – dodaje Żurawek.
Irak. Wojna z dżihadystami
Źródło: Reuters
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
Teraz oglądasz
Tereny kontrolowane przez dżihadystów znacznie się zmniejszyły
Teraz oglądasz
Wywiad z byłym szefem Mosadu (2015 rok)
Teraz oglądasz
Francuska artyleria ostrzeliwuje dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Naloty przy pomocy dronów
Teraz oglądasz
Atak drona dżihadystów w Iraku
Teraz oglądasz
Ramadi odbite z rąk dżihadystów. To może być przełomowy moment w walce z ISIS
Teraz oglądasz
Ekspansja, stagnacja i regres tak zwanego państwa dżihadu
Teraz oglądasz
Nowa taktyka w walce z IS. Likwidacja celów "wysokiego znaczenia"
Teraz oglądasz
29 czerwca 2014 roku Bagdadi ogłosił w meczecie kalifat
Teraz oglądasz
Ostatnie znane nagranie z Abu Bakrem al-Bagdadim z 2014 roku
Teraz oglądasz
Francuskie wojsko walczy z dżihadystami
Teraz oglądasz
Amerykanie zrzucają bomby na IS w Iraku
Teraz oglądasz
Szyici mszczą się na sunnitach. Zdjęcia satelitarne to potwierdzają