Zaginieni turyści na dwóch greckich wyspach. Łączy ich jedno

Źródło:
BBC, CNN
Fala upałów w Grecji
Fala upałów w Grecji
Reuters
Fala upałów w GrecjiReuters

Dwóch turystów zaginęło w ostatnich dniach na greckich wyspach Amorgos i Samos. Zarówno Amerykanin, jak i Holender wyszli na piesze wędrówki, z których nie wrócili. Lokalne służby prowadzą akcje poszukiwawcze. Pomagają w nich również ochotnicy. Greckie służby przypominają, że kraj mierzy się obecnie z falą dużych upałów.

Greckie władze szukają amerykańskiego turysty, który udał się na samotną wędrówkę po wyspie Amorgos i zaginął. Lokalne władze twierdzą, że 59-letni Albert Calibet zaginął we wtorek po południu. Wtedy to jego przyjaciel zgłosił, że mężczyzna nie wrócił ze swojej wycieczki.

Google Maps

Przeszukują ląd i wody

Według greckiego nadawcy publicznego ERT News, w poszukiwaniach biorą udział różne służby. To między innymi ochotnicy ze straży przybrzeżnej oraz zespoły z sąsiednich wysp Paros i Naxos.

- Służby przeszukują ląd na obszarze obejmującym prawie jedną czwartą Amorgos i przybrzeżne wody - powiedział ERT burmistrz wyspy Eleftherios Karaiskos. Do poszukiwań w północnej części wyspy wykorzystywany jest dron. Trwają też próby namierzenia telefonu Calibeta. Jego numer nie odpowiada.

Według lokalnych serwisów informacyjnych, amerykański turysta rozpoczął zaplanowaną na cztery godziny wędrówkę około godziny 7 rano czasu lokalnego we wtorek.

Popi Despotidi, zastępca burmistrza, powiedział w czwartek CNN, że Calibet przyjeżdżał na Amorgos "prawie co roku" od około dziesięciu lat.

Zaginął też turysta z Holandii

Na wyspie Samos z kolei w niedzielę zaginął 74-letni holenderski turysta. Trwa zakrojona na szeroką skalę akcja poszukiwawczo-ratownicza.

W środę grecki zespół ratunkowy z Samos poinformował w poście na Facebooku, że mężczyzna wybrał się w pieszą wędrówkę w okolicy miejscowości Marathokampos. W poszukiwaniach pomagają okoliczni mieszkańcy.

Konstantia Dimoglidou, rzeczniczka greckiej policji, powiedziała CNN, że "w poszukiwania obu mężczyzn, w tym drogą powietrzną, zaangażowana jest policja, straż pożarna i ochotnicy". - Niestety, na razie nie mamy żadnych wiadomości o żadnym z nich – dodała.

Grecja zmaga się obecnie z ogromną falą upałów. Grecka Krajowa Służba Meteorologiczna wydała ostrzeżenia dotyczące wysokiej temperatury.

Google Maps

Znany lekarz znaleziony martwy na greckiej wyspie

Informacje o zaginionych mężczyznach pojawiły się zaledwie kilka dni po zakończeniu akcji poszukiwawczej turysty na innej greckiej wyspie - Simi. Był nim Michael Mosley, popularny brytyjski prezenter telewizyjny i lekarz, twórca diety 5:2. W niedzielę ciało 67-latka znaleziono w pobliżu jednej z tamtejszych plaż.

Rzeczniczka policji w Simi dodała, że obecnie za przyczynę zgonu 67-latka śledczy uznają "powody naturalne". Do potwierdzenia powyższego konieczne jest jednak przeprowadzenie badań toksykologicznych i histologicznych.

Jak przetrwać upały?PAP/DPA/Ziemienowicz Adam, Maciej Zieliński, Maria Samczuk

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: BBC, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock