Protesty w obronie terrorysty, policja użyła gazu łzawiącego

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

W piątek w centrum Aten zgromadzili się demonstranci w geście poparcia dla odsiadującego 11 wyroków dożywocia za wielokrotne morderstwa Dimitrisa Koufodinasa, byłego szefa terrorystycznej Organizacji Rewolucyjnej 17 Listopada. Wobec manifestujących policja użyła gazu łzawiącego.

Dimitris Koufodinas od 50 dni prowadzi strajk głodowy po tym, jak odmówiono mu przeniesienia z więzienia o zaostrzonym rygorze w Domokos w środkowej Grecji do więzienia Korydallos w Atenach, gdzie mieszka jego rodzina. Jego partnerka Angelika Sotiropulu powiedziała, że 63-latek jest teraz w "stanie krytycznym" i "na pograniczu śpiączki".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Protesty w obronie Kufodinasa

W ostatnich tygodniach odbyło się już kilka protestów popierających Koufodinasa. Petycje wzywające władze sądownicze do poszanowania jego praw złożyli także greccy sędziowie, prawnicy i intelektualiści.

Koufodinas był szefem terrorystycznej Organizacji Rewolucyjnej 17 Listopada, która w latach 1975-2000 przeprowadziła ponad 100 zamachów, zabijając 23 osoby, w tym pięciu Amerykanów związanych z ambasadą w Atenach. Nazwa organizacji poprzez datę 17 listopada nawiązywała do dnia wybuchu studenckiego buntu przeciwko juncie wojskowej w Grecji.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości