Armenia i Azerbejdżan - strony konfliktu o Górski Karabach - zgodziły się na zawieszenie broni. Porozumienie weszło w życie w sobotę o godzinie 10 czasu polskiego. Jak informował wcześniej szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, kraje wymienią między sobą więźniów i ciała osób poległych.
Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na zawieszenie broni w konflikcie o Górski Karabach podczas rozmów zorganizowanych w Moskwie z inicjatywy prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.
Poinformował o tym w nocy - po 10 godzinach rozmów w Moskwie - szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Porozumienie w sprawie zawieszenia broni weszło w życie o godzinie 12 czasu miejscowego (godzina 10 w Polsce).
Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział też, że Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na rozpoczęcie zasadniczych negocjacji w celu rozwiązania konfliktu o Górski Karabach. W rozmowach tych mediatorem ma być Grupa Mińska Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), na której czele stoją Rosja, USA i Francja.
Wzajemne oskarżenia o eskalowanie konfliktu
W sobotę jeszcze przed wejściem w życie rozejmu dochodziło od wymiany ognia. Mnożyły się oskarżenia obu stron pod adresem przeciwnika, że nie widać woli wprowadzenia zawieszenia broni w życie, a tylko dążenie do eskalacji.
Ponadto gdy piątkowe porozumienie zaczęło już obowiązywać, ekspert związany z ministerstwem obrony Armenii Artsrut Howhannisjan podał, że "siły wojskowe Azerbejdżanu skierowały właśnie pociski na położone na południu Republiki Armenia miasto Kapan". Zostało to zakwestionowane przez ministerstwo obrony Azerbejdżanu, które określiło tę informację mianem "kłamstwa i celowej prowokacji".
Informacja została następnie sprostowana. Howhannisjan wyjaśnił, że celem ataku przy użyciu dronów okazała się położona w pobliżu wieś Arcwanik w prowincji Sjunik.
Resort obrony Azerbejdżanu poinformował z kolei, że "Armenia dokonuje od rana intensywnego ostrzału stref zamieszkanych przez ludność cywilną w najbliższym otoczeniu Górskiego Karabachu - poza swą strefą okupacyjną".
Konflikt o Górski Karabach
Górski Karabach to kontrolowana i zamieszkana przez Ormian enklawa na terytorium Azerbejdżanu. 27 września doszło do wznowienia konfliktu o ten region – Azerbejdżan rozpoczął ostrzał ormiańskich osad, twierdząc, że wcześniej doszło do prowokacji ze strony zamieszkujących Górski Karabach Ormian.
W walkach, które toczyły się także w piątek, obie strony ponoszą straty w ludziach, są też zabici i ranni wśród ludności cywilnej. Każda ze stron konfliktu twierdzi jednak, że "wyeliminowała tysiące żołnierzy wroga". Zdaniem ekspertów trudno jest określić dokładny bilans ofiar konfliktu ze względu na działania dezinformacyjne obu stron i brak niezależnych obserwatorów oraz dziennikarzy w regionie. Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku i pochłonął dotąd ok. 30 tys. ofiar śmiertelnych.
Źródło: Reuters