Google rozpoczyna usuwanie niektórych kont. Co zrobić, by nie stracić do nich dostępu

Źródło:
Google, CNN
Dane pacjentów ALAB laboratoria wykradzione przez hakerów. Co zrobić jak wyciekną nasze dane?
Dane pacjentów ALAB laboratoria wykradzione przez hakerów. Co zrobić jak wyciekną nasze dane?TVN24
wideo 2/4
Dane pacjentów ALAB laboratoria wykradzione przez hakerów. Co zrobić jak wyciekną nasze dane?TVN24

Na początku grudnia Google rozpocznie usuwanie części kont. Operacja dotyczyć ma kont nieużywanych, czyli tych, na których od ponad dwóch lat nie odnotowano żadnej aktywności. W pierwszej kolejności znikną konta, z których właściciele skorzystali tylko raz. Ruch ma utrudnić potencjalne ataki hakerom.

Jak wyjaśnia CNN, od sierpnia Google informuje mailowo o planowanym usunięciu kont ich właścicieli. Samo usuwanie ma być podzielone na dwa etapy. W pierwszym Google skasuje te konta, których właściciele po utworzeniu ani razu nie zalogowali się na nie ponownie. W drugim etapie usunięte zostaną konta, na których od ponad dwóch lat nie odnotowano żadnego ruchu. Jeśli więc posiadacz konta nie chce go stracić, powinien z niego po prostu skorzystać. Na swojej stronie technologiczny gigant uściśla, że za aktywność uznawane jest każde nowe logowanie, a także każde działanie podjęte na koncie, np. wysłanie wiadomości.

Google zaznacza, że w ramach nowej polityki z nieaktywnych kont usunięta zostanie cała zawartość, nie tylko wiadomości znajdujące się w skrzynce Gmail, ale również dokumenty czy zdjęcia zapisane na google'owym dysku.

Już w maju tego roku w komunikacie firma podkreśliła, że głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników. Z wewnętrznych ustaleń przedsiębiorstwa wynika, że starsze konta często zabezpieczone są wykorzystywanymi już wcześniej hasłami, a ich właściciele rzadziej używają narzędzi zabezpieczających, np. dwuetapowej weryfikacji. W rezultacie starsze profile mają być bardziej podatne na działania takie jak phishing, hacking i spam. "Chcemy chronić Twoje prywatne informacje i zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi do Twojego konta, nawet jeśli nie korzystasz już z naszych usług" - podkreślono na stronie amerykańskiego przedsiębiorstwa.

Proces usuwania nieaktywnych kont rozpocznie się 1 grudnia, czyli w najbliższy piątek.

ZOBACZ TEŻ: Bill Gates przewiduje, ile będziemy pracować

Ekspert o usuwaniu niektórych kont przez Google

CNN cytuje Orena Korena, współzałożyciela i prezesa zajmującej się cyberbezpieczeństwem izraelskiej firmy Veriti, który uważa, że usunięcie nieaktywnych kont, to krok kluczowy dla zminimalizowania ryzyka hakerskich ataków. Koren tłumaczy, że po tym, jak konta te znikną, wykorzystujący je hakerzy będą musieli założyć nowe. Teraz nie będzie to jednak już tak proste, jak wiele lat temu, ponieważ stworzenie profilu wymaga obecnie weryfikacji za pomocą numeru telefonu. Ponadto wraz z kontami skasowane zostaną stare dane, potencjalnie zagrożone wyciekami.

- Usuwając te konta, Google skutecznie zmniejsza obszar, który cyberprzestępcy mogliby zaatakować. To działanie Google wpisuje się w szerszy trend w cyberbezpieczeństwie: podejmowania zapobiegawczych kroków w celu wzmocnienia ogólnego bezpieczeństwa cyfrowego firmy - podsumowuje Koren.

ZOBACZ TEŻ: Atak hakerów na ALAB laboratoria. Jest oświadczenie spółki

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: Google, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock