Główna wersja śledczych ws. śmierci Niemcowa: zabójstwo na zlecenie

[object Object]
Oskarżeni o zabójstwo Niemcowa nie przyznają się do winy. (Na nagraniu sąd przedłuża areszt podejrzanemu o zabójstwo)Reuter TV
wideo 2/21

Zabójstwo na zlecenie to - jak poinformował rosyjski Komitet Śledczy - główna wersja zabójstwa Borysa Niemcowa, którą rozpatrują śledczy. Obecnie, jak twierdzi KŚ, trwa poszukiwanie zleceniodawcy i organizatora zabójstwa.

55-letni Borys Niemcow został zastrzelony 27 lutego wieczorem przed murem Kremla. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy.

Początkowo sąd rejonowy w Moskwie wydał nakaz aresztowanie pięciu podejrzanych o zabójstwo lub związek z zabójstwem Niemcowa: Zaura Dadajewa, Anzora i Szagida Gubaszewów, Chamzata Bachajewa i Tamerlana Eskerchanowa. Następnie jednak sąd wyższej instancji uchylił jako niezgodną z prawem - gdyż przyjętą na jednym wspólnym posiedzeniu, a nie na trzech oddzielnych - decyzję o aresztowaniu trzech podejrzanych: Chamzata Bachajewa, Szagida Gubaszewa i Tamerlana Eskerchanowa i skierował do sądu rejonowego wniosek o ponowne ustanowienie dla nich środka zapobiegawczego.

Oskarżeni nie przyznają się

W poniedziałek sąd rejonowy usankcjonował areszt do 28 kwietnia całej trójki. Zabiegało o to oskarżenie, argumentując, że gdyby nie pozostali pod strażą, mogliby zbiec i zniweczyć dowody, których gomadzenia jeszcze nie zakończono.

Chamzat Bachajew obwiniany o współudział w zabójstwie Niemcowa nie przyznaje się do udziału w zbrodni, a jego adwokat utrzymuje, że oskarżony ma alibi. To samo mówi Tamerlan Eskerchanow, który w dodatku twierdzi, że nazwisko Niemcowa usłyszał po raz pierwszy w dniu, gdy go aresztowano - 8 marca. Obrona oskarżonego wystąpiła w poniedziałek do sądu z wnioskiem o uwolnienie klienta za kaucją nie mniejszą niż 1 mln rubli (ok. 65700 złotych).

Dwaj inni oskarżeni: domniemany zabójca Zaur Dadajew i Anzor Gubaszew - pozostają w areszcie; decyzję o ich aresztowaniu podjęto zgodnie z prawem.

W ubiegłym tygodniu Zaur Dadajew oświadczył po raz kolejny, że jest niewinny. Powiedział, że obciążające go zeznania składał pod presją i pod dyktando i że grożono mu śmiercią.

Morderstwo krytyka Moskwy

Zamordowany 27 lutego Borys Niemcow w latach 2011-2012 był jednym był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

[object Object]
Sikorski o sprawie Borusewicza tvn24
wideo 2/19

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: