Rosyjski Komitet Śledczy poinformował o wszczęciu śledztwa przeciwko deputowanemu Ilii Ponomariowowi, który jako jedyny zagłosował przeciwko aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku - poinformowało we wtorek Radio Swoboda. Ponomariow jest oskarżony o defraudację.
Jak podano, Ponomariowowi, jednemu z nielicznych opozycyjnych deputowanych, zarzuca się sprzeniewierzenie środków przeznaczonych na centrum innowacyjne Skołkowo pod Moskwą. Chodzi konkretnie o defraudację ok. 22 mln rubli (prawie 400 tys. dolarów). Ponomariow zaprzecza i twierdzi, że zarzuty są umotywowane politycznie.
Ponieważ Ponomariow, członek partii Sprawiedliwa Rosja, przebywa obecnie za granicą, Komitet Śledczy planuje wystawić międzynarodowy nakaz aresztowania - oznajmił rzecznik Komitetu Władimir Markin.
Bez immunitetu
W kwietniu Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, zagłosowała za pozbawieniem opozycyjnego polityka immunitetu.
Deputowani Sprawiedliwej Rosji przekazali w poniedziałek, że rozpoczęto procedurę pozbawiania Ponomariowa mandatu parlamentarnego. Lider parlamentarnej frakcji ugrupowania Siergiej Mironow zastrzegł w rozmowie z dziennikarzami w Moskwie, że wszczęte kroki nie mają nic wspólnego z zarzutami stawianymi Ponomariowowi, ale są spowodowane faktem, że od września nie uczestniczył on w sesjach parlamentu.
Nie uciekł do USA
W sierpniu 2014 roku informowano, że polityk mieszka w USA, co skłoniło rosyjskie władze do zablokowania jego kont bankowych i zapowiedzi, że nie będzie on mógł wrócić do Rosji. W ubiegłym miesiącu deputowany zapewniał, że nie zamierza ubiegać się o azyl polityczny w żadnym kraju.
W marcu 2014 roku 450-osobowa Duma Państwowa ratyfikowała traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ratyfikowała też federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola. Ponieważ Ponomariow, jako jedyny, w obu przypadkach był przeciwko, głosowanie nie miało charakteru jednomyślnej demonstracji poparcia.
Autor: pk//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA 2.0 | Richter Frank-Jurgen