Generał Maluk został szefem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy

Źródło:
PAP, BBC
Funkcjonariusze SBU tropią przestępców gospodarczych
Funkcjonariusze SBU tropią przestępców gospodarczych ssu.gov.ua
wideo 2/21
SBU przeprowadziła przeszukaniassu.gov.ua

Ukraiński parlament przegłosował nominację generała Wasyla Maluka na szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Dotychczas był on pełniącym obowiązki szefa SBU. Maluk zastąpił na stanowisku zdymisjonowanego w lecie zeszłego roku Iwana Bakanowa.

O wyniku głosowania w Radzie Najwyższej poinformował deputowany Ołeksij Honczarenko. Przekazał, że parlament zaakceptował wniosek prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

39-letni generał Wasyl Maluk pochodzi z miasta Korostyszew w obwodzie żytomierskim. Od 2001 roku służył w organach bezpieczeństwa państwa. Ukończył Akademię Narodową Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) - uczelnię kształcącą kadry ukraińskich służb specjalnych, specjalizował się w prawoznawstwie.

Wasyl Maluk ssu.gov.ua

W 2020 roku Maluk zaczął pracować w Zarządzie Centralnym SBU jako wiceszef wydziału ds. walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną. W 2022 roku został naczelnikiem tego wydziału i pierwszym zastępcą szefa SBU.

"Profesjonalny służbista"

"W przeciwieństwie do swojego poprzednika Iwana Bakanowa Wasyl Maluk jest profesjonalnym służbistą z doświadczeniem bojowym" - skomentowała wtorkowe wydarzenie ukraińska sekcja BBC. Przypomniała, że Maluk walczył w Donbasie po wybuchu konfliktu zbrojnego z prorosyjskimi separatystami w 2014 roku. Kiedy rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę w lutym zeszłego roku Maluk był zastępcą szefa MSW Denysa Monastyrskiego. W marcu wrócił jednak do SBU, gdzie był zastępcą Iwana Bakanowa.

Zachodnie i ukraińskie media, powołując się na własne źródła, relacjonowały, że SBU pod dowództwem Maluka była zaangażowana w operację wysadzenia mostu Krymskiego w październiku zeszłego roku i atak dronów morskich na wojskową bazę w zaanektowanym Sewastopolu. Oficjalnie strona ukraińska nie potwierdzała swojego udziału w tych atakach.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: ssu.gov.ua

Tagi:
Raporty: