Świat

Francuzi nie chcieli zamykać cementowni, więc płacili dżihadystom?

Świat

Wikipedia (CC BY SA 2.0) | Phil SangwellLafarge zależało na utrzymaniu produkcji w Syrii

Organizacja pozarządowa Sherpa złożyła we wtorek w paryskim sądzie skargę na francuską firmę Lafarge, produkującą materiały budowlane. Zarzuca jej utrzymywanie kontaktów z tzw. Państwem Islamskim w Syrii. Sprawę szeroko opisał w br. dziennik "Le Monde".

Chodzi o należącą do Lafarge cementownię w miejscowości Dżalabija na północny wschód od Aleppo na północy Syrii.

"Le Monde" podał w czerwcu, że chcąc zapewnić kontynuowanie działalności cementowni, władze firmy zgodziły się płacić podatki tzw. Państwu Islamskiemu, które opanowało w latach 2013-14 te tereny Syrii.

Dyrekcja cementowni płaciła także dżihadystom z IS za prawo przejazdu pracowników w punktach kontrolnych i za dostarczaną przez IS ropę. Taka sytuacja trwała ponad rok, aż cementownia zaprzestała produkcji we wrześniu 2014 roku, gdy tzw. Państwo Islamskie zajęło budynki.

"Le Monde" podał, że następnie IS proponowało przez pośredników przedstawicielom Lafarge wznowienie produkcji cementu w zamian za część zysków, ale firma się nie zgodziła. W lutym 2015 roku cementownię zajęły bojówki kurdyjskie YPG wspierane przez międzynarodową koalicję ierowaną przez USA.

Finansowali terroryzm?

William Bourdon z organizacji Sherpa powiedział, że z uwagi na kontakty z IS firma Lafarge ponosi odpowiedzialność za finansowanie terroryzmu i współodpowiedzialność za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez tzw. Państwo Islamskie w Syrii, a także inne przestępstwa, w tym wykorzystywanie siły roboczej.

Skarga - złożona m.in. w imieniu jedenastu byłych pracowników Lafarge - ma na celu przekonać sędziów śledczych do wszczęcia dochodzenia w sprawie działalności firmy w latach 2013-14 w Syrii.

Sherpa jest organizacją specjalizującą się w obronie praw ofiar przestępstw gospodarczych.

W lipcu specjalna misja francuskiego parlamentu uznała w raporcie, że nic nie wskazuje, by Lafarge w sposób pośredni lub bezpośredni, albo nawet bierny, przyczyniła się do finansowania tzw. Państwa Islamskiego.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: pk//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 2.0) | Phil Sangwell

Tagi:
Raporty: