Nie będzie pasterki w Notre Dame. Pierwszy raz od ponad 200 lat


W Paryżu po raz pierwszy od ponad 200 lat nie będzie pasterki w katedrze Notre Dame, której znaczna część została zniszczona podczas kwietniowego pożaru. Katedra, jej dziedziniec i sąsiedni park są zamknięte dla zwiedzających od 15 kwietnia.

- Nie będzie mszy o północy w Notre Dame. Ostatni raz miało to miejsce podczas rewolucji francuskiej. Od 1803 roku w Notre Dame zawsze odbywały się bożonarodzeniowe msze - powiedziała agencji Reutera rzeczniczka paryskiej diecezji.

Zamknięta od połowy kwietnia, po pożarze

Jak podała agencja AFP, rektor Notre Dame Patrick Chauvet odprawi bożonarodzeniowe nabożeństwo w pobliskim kościele Saint Germain l'Auxerrois.

Katedra, jej dziedziniec i sąsiedni park są po pożarze, od 15 kwietnia, zamknięte dla zwiedzających i prawdopodobnie nie będą dostępne dla turystów przez najbliższe lata. Francuski prezydent Emmanuel Macron zapowiadał, że chce, by Notre Dame została odbudowana w ciągu pięciu lat. Eksperci wątpią jednak, by było to możliwe.

RAPORT SPECJALNY TVN24.PL: POŻAR NOTRE DAME >

Resort kultury poinformował w październiku, że na odbudowę katedry przekazano datki w wysokości prawie miliarda euro.

W czerwcu prokuratura w Paryżu podała, że przyczyną kwietniowego pożaru gotyckiej katedry był najprawdopodobniej źle ugaszony papieros lub awaria instalacji elektrycznej.

Autor: pp//now / Źródło: PAP

Raporty: