Francja przekaże Ukrainie wozy bojowe AMX-10 RC

Źródło:
PAP

Francuskie ministerstwo obrony poinformowało w piątek, że siły zbrojne kraju planują przekazać Ukrainie bojowe wozy rozpoznawcze AMX-10 RC w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Biuro prasowe prezydenta Emmanuela Macrona przekazało wcześniej, że Paryż dostarczy Ukrainie wozy AMX-10 RC, "chcąc wzmocnić pomoc wojskową, która została już udzielona Kijowowi".

W opublikowanym oświadczeniu zawarto podsumowanie rozmowy telefonicznej francuskiego ministra obrony Sebastiena Lecornu z jego ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem, która odbyła się w czwartek. Lecornu potwierdził w rozmowie po raz kolejny "niezachwiane wsparcie" Francji dla walczącej z Rosją Ukrainy oraz potępił rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Minister Reznikow napisał na Twitterze, że "odbył owocną rozmowę" z francuskim ministrem obrony i podziękował za przekazany wcześniej Ukrainie francuski systemy obrony przeciwlotniczej Crotale.

Wzmocnienie pomocy wojskowej

Biuro prasowe prezydenta Francji Emmanuela Macrona zapowiedziało pod koniec grudnia zeszłego roku, że Paryż dostarczy Ukrainie wozy AMX-10 RC, "chcąc wzmocnić pomoc wojskową, która została już udzielona Kijowowi". AMX-10 RC to pojazdy na kołach, a nie na gąsienicach, dlatego są "bardzo mobilne", "stare, ale potężne" - wyjaśniła francuska agencja AFP.

Produkcja wozów bojowych AMX-10 RC rozpoczęła się w 1979 roku i łącznie wyprodukowano 480 wozów tego typu. Brały one udział w operacji Pustynna Burza w Iraku w 1991 roku, używane są również w ramach sił pokojowych ONZ w Kosowie. 

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: