Emmanuel Macron zapowiedział budowę sześciu nowych reaktorów EPR2

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek w fabryce w Belfort budowę sześciu nowych reaktorów atomowych EPR2 i ośmiu innych, które będą przedmiotem badań do 2050 roku. Obiecał również wzrost mocy produkcyjnych energii solarnej, z farm wiatrowych i innych źródeł odnawialnych.

W nadchodzących dziesięcioleciach, aby zastąpić paliwa kopalne, Francja "będzie musiała być w stanie wyprodukować do 60 procent więcej energii elektrycznej niż obecnie" – zapowiedział prezydent Emmanuel Macron.

14 reaktorów według Macrona ma zbudować koncern EDF. Państwo przygotuje "masywny plan kilkudziesięciu miliardów euro dla całego sektora i dla EDF, weźmie też na siebie odpowiedzialność za zapewnienie krótko- i średnioterminowej zdolności finansowania EDF" - zapewnił prezydent.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W najbliższych tygodniach rozpoczną się projekty przygotowawcze, które określą lokalizacje dla reaktorów. "Szerokie konsultacje społeczne" w sprawie energii odbędą się w drugiej połowie 2022 r., a w 2023 r. parlamentarne komisje będą opracowywać legislację.

Budowa pierwszego reaktora ruszy w 2028 roku, a uruchomiony zostanie do 2035 r – poinformował Macron. Prezydent zakomunikował również, że chce przedłużyć żywotność reaktorów obecnie eksploatowanych. - Proszę EDF o zbadanie warunków przedłużenia wszystkich reaktorów o ponad 50 lat, we współpracy z Urzędem ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) – oświadczył prezydent.

Francja zwiększy moce produkcyjne energii solarnej

Francja pomnoży również "prawie dziesięciokrotnie" moce produkcyjne energii solarnej, aby do 2050 r. przekroczyć 100 gigawatów. Macron mówił również o budowie tam hydroelektrycznych, produkcji biopaliwa, biomasy i biogazu.

Prezydent zapowiedział, że konieczne będzie rozwijanie innych odnawialnych źródeł energii. - Musimy w szczególności odnieść sukces w zwiększaniu udziału gazu ze źródeł odnawialnych, aby dążyć do 10 procent udziału w zużyciu energii w 2030 roku – powiedział.

- Miliard euro zostanie zainwestowany przez Francję do 2030 we wzmocnienie "innowacji" w zakresie energii odnawialnej - zapewnił prezydent. - Aby osiągnąć swoje cele klimatyczne, Francja musi w ciągu trzydziestu lat być w stanie zmniejszyć o 40 proc. zużycie energii. Nie poprzez oszczędności energetyczne, ale za pomocą innych środków, jak innowacje, dekarbonizacja aparatury przemysłowej, rozwój sektora wodorowego lub renowacja mieszkań – podsumował Macron.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości