Francja ostatecznie zakazuje wydobycia łupków

Francja utrzymała zakaz wydobycia łupków tvn24

Rada Konstytucyjna Francji orzekła w piątek, że prawo zakazujące szczelinowania hydraulicznego w wydobyciu i produkcji gazu łupkowego jest zgodne z konstytucją. Oznacza to ostateczny zakaz stosowania tej technologii we Francji i zwycięstwo prezydenta Francois Hollanda, który ostro sprzeciwiał się wydobyciu łupków.

Rada Konstytucyjna - odpowiednik polskiego Trybunału Konstytucyjnego - orzekła, że prawo zakazujące wydobycia łupków jest zgodne z konstytucją.

Tym samym utrzymała w mocy ustawę z 13 lipca 2011, która zakazuje szczelinowania hydraulicznego jako metody wydobycia łupków. Ustawa została uchwalona jeszcze za kadencji Nicolasa Sarkozy'ego, ale sprzeciwiał się jej również Francois Hollande. Powodem były obawy o środowisko naturalne.

Skargę wniosła poszkodowana firma

Po tym, jak zakaz wszedł w życie, skargę do Rady na cztery punkty ustawy wniosła firma Schuepbach, która musiała wstrzymać prace, ponieważ, jak stwierdziła, nie ma innej możliwości wydobycia gazu łupkowego. Teraz Rada te skargi odrzuciła.

Szczelinowanie hydrauliczne to podstawowa metoda wydobycia łupków, a francuski zakaz to jedyna taka ustawa na świecie. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) oceniła, iż Francja jest krajem, który ma jedne z największych w Europie zasobów gazu z łupków.

Rada Konstytucyjna, w skład której wchodzą sędziowie i byli prezydenci, ma moc anulowania ustaw, jeśli stwierdzi, że nie są one zgodne z ustawą zasadniczą.

Na rozpatrzenie osobnej skargi czeka jeszcze francuski koncern naftowy Total, który zaskarżył decyzję unieważniającą jego koncesje poszukiwawcze przez władze miasta Montelimar na południowym wschodzie Francji.

Autor: /jk / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: tvn24