Mimo apelu Trumpa, Francja nie wycofa się z porozumienia nuklearnego z Iranem

TVN24


Francja nie wycofa się z porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku, pozostaje "zobowiązana tym dokumentem" i będzie nadal współpracować z pozostałymi sygnatariuszami tego paktu - powiedziała w czwartek rzeczniczka francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Agnes von der Muehll.

W środę prezydent Donald Trump, w swym pierwszym wystąpieniu po irańskim ataku na bazy USA w Iraku, zaapelował do "Europy, Chin, Rosji i innych krajów", by odstąpiły od międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku, aby wynegocjować nowy pakt, który uczyni świat bezpieczniejszym.

Francja, Niemcy, Wielka Brytania, USA, Chiny i Rosja były sygnatariuszami porozumienia, na mocy którego Iran zobowiązał się, że nie będzie budował broni nuklearnej w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na ten kraj.

Rzeczniczka francuskiego MSZ Agnes von der Muehll powiedziała, że Francja nie wycofa się z porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku. - Francja pozostaje zobowiązana tym dokumentem i będzie nadal współpracować z pozostałymi sygnatariuszami tego paktu - powiedziała.

"Porozumienie zapewnia kanał komunikacji"

Również w czwartek, międzynarodowego paktu nuklearnego bronił szef Rady Europejskiej Charles Michel, ostrzegł jednak prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego, by nie podejmował żadnych działań o "nieodwracalnych skutkach".

- Nawet jeśli USA, nasz ważny sojusznik, zdecydowały się wycofać z tego porozumienia, Unia Europejska postanowiła je utrzymać, bo zapewnia ono kanał komunikacji pozwalający redukować ryzyko w regionie - stwierdził.

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian powiedział w poniedziałek, że Paryż uznaje, iż "porozumienie nadal obowiązuje", zastrzegł jednak, że "fakt, iż co dwa miesiące władze Iranu łamią jakąś część umowy sprawia, że traci ona wiele swojej treści".

Iran stopniowo rezygnuje z kolejnych ograniczeń, jakie na jego program nuklearny nakładało międzynarodowe porozumienie, odkąd prezydent Trump w maju 2018 wycofał Amerykę z tego układu.

W niedzielę, wkrótce po zabiciu przez siły USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, Teheran poinformował, że nie będzie się już stosował do ograniczeń, wynikających z porozumienia nuklearnego, w tym ograniczeń dotyczących wzbogacania uranu, ilości magazynowanego wzbogaconego uranu, a także badań i rozwoju w tej dziedzinie.

Irański program nuklearny
PAP

Autor: asty/pm / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: